W programie Msze św., warsztaty ewangelizacyjne, spotkania z ciekawymi gośćmi i koncerty muzyki chrześcijańskiej.
Podobnie jak w ubiegłym roku, z powodu trwającej pandemii, Franciszkańskie Spotkanie Młodych – najstarsze ogólnopolskie spotkanie dla młodzieży o charakterze religijnym – odbędzie się online. W programie Msze św., warsztaty ewangelizacyjne, spotkania z ciekawymi gośćmi i koncerty muzyki chrześcijańskiej.
Franciszkańskie Spotkanie Młodych to najstarsze ogólnopolskie spotkanie dla młodzieży o charakterze religijnym. Po raz pierwszy odbyło się w 1988 r. w Kalwarii Pacławskiej. Znajduje się tam sanktuarium pasyjno-maryjne Matki Bożej Słuchającej, które pozostaje pod opieką braci mniejszych konwentualnych franciszkanów. Przyciąga ono każdego roku wielu pielgrzymów. Sama Kalwaria Pacławska mieści się koło Przemyśla, przy granicy polsko-ukraińskiej. Ta mała wioska leży na wzgórzu u podnóża Bieszczad.
„Celem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest pogłębianie relacji z Bogiem, odkrywanie Jego planu w życiu każdego uczestnika. (…) FSM jest dla każdego katolika i niekatolika. W naszym planie zawsze jest sporo czasu na zabawę i integrację, ale nigdy nie zapominamy o modlitwie, byciu w bliskości z Bogiem” – tłumaczą jego organizatorzy.
Podczas kilkudniowego spotkania młodzież uczestniczy w codziennych mszach, które zazwyczaj prowadzą zaproszeni księża oraz zakonnicy. Mają także okazję do brania udziału w spotkaniach polegających na dyskusjach w kilkuosobowym gronie. Spotkania z animatorami mają otworzyć uczestników na rozmowę o tym, co usłyszeli danego dnia, by mogli sami zabrać głos. Jednocześnie forma mniejszych spotkań pozwala na szybszą integrację.
Ponadto każdego dnia odbywają się konferencje z zaproszonymi gośćmi. Są to często osoby znane. W ubiegłych latach FSM odwiedzili m.in. Krzysztof Ziemiec, Adam Woronowicz, Radosław Pazura, Przemysław Babiarz, Marek Nowicki i Tomasz Zubilewicz.
Na FSM zapraszani są także muzycy, którzy każdego wieczoru spotkania bawią młodzież. Obecni byli już m.in. Full Power Spirit, Maleo Reggae Rockers i Siewcy Lednicy. Wszyscy przybyli mają okazję do podzielenia się swoim świadectwem.
Podczas FSM, które odbywały się w tradycyjnej formule, przed pandemią, oprócz spotkań z gośćmi organizowane są zwykle kina pod chmurką, tańce oraz zawody sportowe. Franciszkańskie Spotkanie Młodych ma charakter biwakowy, co sprzyja niepowtarzalnej atmosferze. Składają się na nią: franciszkański charyzmat wiary, zaproszeni goście oraz około tysięczna liczba uczestników.
34. FSM przebiegnie pod hasłem „Kościół”. Uczestnicy będą się zastanawiać nad tym, co to znaczy być w Kościele, czym jest kościelna hierarchia i jakie jest miejsce młodego świeckiego we wspólnocie.
Spotkanie ma mieć głównie formułę online, ale jak informują organizatorzy, jest nadzieja, że uda się uczestnikom spotkać na miejscu w Kalwarii Pacławskiej. Prace nad tym będą trwać niemal do ostatnich dni przed wydarzeniem.
Gośćmi tegorocznego spotkania będą: metropolita przemyski abp Adam Szal – wieloletni przyjaciel FSM i częsty pielgrzym kalwaryjski; Tomasz Wolny – dziennikarz, ojciec trójki dzieci, prowadzący „Pytania na śniadanie” oraz „Panoramy” w TVP; Tomasz Samołyk – twórca rozmów o polityce i religii na Youtube, autor powieści “Powrót Uroczego Mesjasza” i “La Grande Solitude”, jak sam o sobie mówi: przede wszystkim katolik.
Reklama
Do Kalwarii Pacławskiej przyjedzie także zespół Fioretti, tworzony od ponad 50 lat przez braci franciszkanów z Krakowa. Jest dobrze znany FSM-owiczom z corocznych koncertów podczas Spotkań. Wszyscy bywalcy znają takie hity jak „Namioty” czy „Pragnienie”. W 2017 r. zespół nagrał kolejny album „Mniejszy”.
Pierwszy dzień tegorocznego FSM będzie krótszy niż dwa kolejne i upłynie głównie pod znakiem uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczyć będzie abp Adam Szal.
Jednym z głównych punktów drugie dnia spotkania, w piątek 30 lipca, będą warsztaty online „Hierarchia Kościoła. Czy jest tam miejsce dla mnie?”, a po nich praca w grupach.
Z kolei ostatniego dnia spotkania, w sobotę 31 lipca, tematem warsztatów online będzie pytanie: „Jak dawać świadectwo w Internecie o tym, że jestem członkiem Kościoła?”.
Program wydarzenia dostępny jest na stronie fsm.franciszkanie.pl/program-34-fsm/
Transmisje na żywo oraz relacje z wydarzenia będzie można śledzić w mediach społecznościowych FSM-u, m.in. na Facebooku, Youtube i Instagramie.
Ubiegłoroczne, 33. Franciszkańskie Spotkanie Młodych, także odbyło się online. Wydarzenie było transmitowane z Kalwarii Pacławskiej na żywo. Do uczestnictwa zapisało się ponad tysiąc osób z Polski i z zagranicy.
Pomysłodawcą oraz dyrektorem FSM był o. Ryszard Wróbel. Pierwsze 23 Spotkania były realizowane pod hasłem „Z Franciszkiem i Klarą”. Od 24. FSM-u przez 5 lat młodzież przyjeżdżała na Kalwarię w myśl „Projektu Mesjasz”. Na czele Spotkań od 18. do 28. stał o. Piotr Reizner. Od 29. FSM-u szefem jest o. Marcin Drąg, znany z wielu inicjatyw, m.in. Franciszkańskiej Szkoły Muzyki i Liturgii czy Franciszkańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej.
Organizatorem FSM jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.