Reklama

Kościół na świecie 2010

Publikujemy opracowany przez KAI wykaz najważniejszych wydarzeń 2010 roku w Kościele na świecie.

Reklama


LIPIEC

Węgry. Rola kapłana w dojrzewaniu powołań kapłańskich była tematem kongresu Europejskiej Służby dla Powołań (EVS). Odbył się on w dniach od 1 do 4 lipca br., w historycznej stolicy i siedzibie Prymasów Węgier w Esztergom. Obrady prowadził biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Wojciech Polak, przewodniczący EVS oraz delegat Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) ds. powołań. Kongres odbył się m. in. z okazji zakończenia Roku Kapłańskiego. Głównym jego tematem była problematyka związana z posługą kapłana jako świadka i animatora powołań. Mówiono w o świadectwie życia kapłańskiego i tożsamości kapłańskiej. Zastanawiano się nad kondycją współczesnego kapłana w Europie, rozważano posługę kapłana na rzecz powołań. 

Włochy. Benedykt XVI oddał 4 lipca hołd swemu poprzednikowi – św. Celestynowi V. Papież odprawił Mszę św. w Sulmonie, gdzie św. Celestyn po abdykacji w 1294 r., mieszkał przez kilka lat jako pustelnik. 

SIERPIEŃ

Włochy: 53 tys. ministrantów z 17 krajów Europy przybyło 2 sierpnia z pielgrzymką do Rzymu. Największą grupę stanowili Niemcy - 45 tys. uczestników. Mottem spotkania były słowa: „Pić z prawdziwego źródła”. Najważniejszym punktem wizyty w Wiecznym Mieście była modlitwa wieczorna na Placu św. Piotra oraz środowa audiencja ogólna z Benedyktem XVI.

Francja. Dwie ważne rocznice uczciła 14 sierpnia Wspólnota w Taizé: 70-lecie swego istnienia i 5. rocznicę śmierci swego założyciela – brata Rogera. Ponieważ on sam nigdy nie chciał, aby w kościele wypowiadano zbyt dużo słów, uroczystości rocznicowe miały charakter prostej pielgrzymki. Do Taizé przybyło 5 tys. osób. Z okazji rocznicy życzenia złożyli Benedykt XVI, patriarchowie Konstantynopola i Moskwy, arcybiskup Canterbury, zwierzchnicy luterańscy i reformowani. 

Indie. Na całym świecie obchodzono 100. rocznicę urodzin bł. Matki Teresy z Kalkuty. Głównym ich punktem była Msza św. 26 sierpnia z udziałem pielgrzymów z całego świata odprawiona w domu macierzystym Zgromadzenia Misjonarek Miłości w Kalkucie. Przewodniczył jej arcybiskup Ranchi, kard. Telesphore Placidus Toppo. W okolicznościowym liście Benedykt XVI przypomniał, że bł. Matka Teresa, apostołka „najuboższych z najuboższych” była wzorem życia chrześcijańskiego. W Indiach obchody rocznicowe trwały tydzień. Zorganizowano wystawy fotografii i festiwal filmowy przedstawiające pracę i modlitwę Matki Teresy. Odbyły się także: spotkanie międzyreligijne i sympozjum na temat życia i dzieła błogosławionej oraz publiczna uroczystość dla uczczenia pamięci Matki Teresy pod przewodnictwem prezydent Indii Pratibhy Patil. Dla uczczenia Matki Teresy wydano w Indiach monety z jej wizerunkiem o wartości 10 i 100 rupii indyjskich. Indyjskie koleje natomiast nazwały na jej cześć jeden z ekspresów kursujących na trasie do Kalkuty „Ekspresem Matki”.

WRZESIEŃ

Węgry. Słowacja. Austria. Apelem skierowanym do każdego chrześcijanina, aby mocniej angażował się w ochronę środowiska naturalnego zakończyła się w austriackim sanktuarium maryjnym w Mariazell międzynarodowa pielgrzymka ekologiczna biskupów i odpowiedzialnych w episkopatach swoich krajów za problematykę ochrony środowiska Europy. Trasa pielgrzymki, która odbyła się w dniach 1-5 września br. prowadziła z Węgier przez Słowację do Mariazell w Austrii. Hasłem pielgrzymki były słowa, wybrane przez Benedykta XVI na Światowy Dzień Pokoju 2010: „Jeśli chcesz pokoju, chroń dzieło stworzenia". Wśród 50 delegatów z 15 krajów europejskich był bp Edward Janiak z Wrocławia.

Włochy. Benedykt XVI złożył 5 września wizytę w Carpineto Romano, gdzie 200 lat temu przyszedł na świat Gioacchino Pecci, przyszły papież Leon XIII. „Był on mężem wielkiej wiary i głębokiej pobożności, co stanowi zawsze podstawę wszystkiego dla każdego chrześcijanina, nie wyłączając papieża” – powiedział papież podczas Mszy św. na placu Monti Lepini, z udziałem ponad pięciu tysięcy mieszkańców miasteczka.

Wielka Brytania. Spotkanie z królową Elżbietą II, Msze św. z udziałem dziesiątków tysięcy wiernych w Glasgow, Londynie i Birmingham, gdzie papież beatyfikował kard. Johna Henry` ego Newmana, spotkania z młodzieżą, międzyreligijne, z przedstawicielami władz państwowych i życia społecznego oraz ekumeniczne - to najważniejsze punkty 17 zagranicznej wizyty apostolskiej Benedykta XVI. Hasłem pielgrzymki, która odbyła się w dniach 16-19 września były słowa bł. Newmana: „Cor ad cor loquitur” - Serce mówi do serca. Ojciec Święty odwiedził cztery miasta w Szkocji i Anglii: Edynburg, Glasgow, Londyn i Birmingham. Większość brytyjskich mediów podkreśla zgodnie, że wizyta została uznana za historyczną nie tylko dlatego, że głowa Kościoła katolickiego po raz pierwszy przybyła na zaproszenie królowej i władz państwowych, ale także ze względu na swój przebieg i przesłanie jakie pozostawił Benedykt XVI. Na pewno zmieniła ona obraz papieża i Kościoła katolickiego w oczach Brytyjczyków. Papież zdobył sobie na Wyspach Brytyjskich uznanie i szacunek. Jednym z kluczowych motywów pielgrzymki Benedykta XVI było miejsce religii w liberalnym, pluralistycznym społeczeństwie. Benedykt XVI mówił nie tylko o miejscu religii w społeczeństwie, ale przypomniał Brytyjczykom o ich chrześcijańskich korzeniach. W trakcie pielgrzymki Benedykt XVI pokazał, jak wielką niesprawiedliwością jest mówienie o nim, że nie wiele zrobił w walce z nadużyciami seksualnymi w Kościele. Potępiając pedofilię papież nie ograniczył się tylko do ostrych słów, ale i spotkał się z ofiarami nadużyć. Jak zwykle podczas pielgrzymek papież wiele miejsca poświęcił młodzieży. Spotykając się z nią na terenie kampusu Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny z 4 tys. uczniów katolickich placówek edukacyjnych z całej Wielkiej Brytanii Benedykt XVI wezwał młodych Brytyjczyków „do stawania się świętymi” i prosił ich, aby nie „zadowalali się drugorzędną doskonałością”. Z wielką uwagą obserwowano też spotkania ekumeniczne i międzyreligijne Benedykta XVI. Były one przede wszystkim ważne dla brytyjskich katolików i anglikanów, którzy stoją przed problemem, jak utrzymać miejsce religii w życiu publicznym w czasie bezprecedensowego zagrożenia sekularyzmem. Oczywiście podczas pielgrzymki nie zabrakło spotkań z duchowieństwem świeckim i zakonnym Wielkiej Brytanii. Kulminacyjnym punktem papieskiej wizyty na Wyspach Brytyjskich była beatyfikacja kard. Johna Henry’ego Newmana, XIX-wiecznego teologa i filozofa, konwertyty z anglikanizmu. We Mszy św. beatyfikacyjnej w Cofton Park w Birmingham wzięło udział ponad 55 tys. osób. Była to pierwsza uroczystość beatyfikacyjna od początku pontyfikatu, której papież przewodniczył osobiście. 

Austria. Miejsce i rola biskupa Rzymu w Kościele w pierwszym tysiącleciu będzie tematem XII posiedzenia Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim a Prawosławnym. Obradowała ona w Wiedniu w dniach 20- 27 września. W komunikacie końcowym podkreślono „ducha przyjaźni i ufnej współpracy”, jaki panował na spotkaniu. Nie zakończyło się ono jednak wydaniem wspólnego dokumentu.

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
2°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama