Reklama

Kościół na świecie 2010

Publikujemy opracowany przez KAI wykaz najważniejszych wydarzeń 2010 roku w Kościele na świecie.

Reklama

PAŹDZIERNIK

Włochy. Benedykt XVI odwiedził 3 października Palermo na Sycylii. Wizyta odbyła się z okazji Regionalnego Kościelnego Spotkania Rodzin i Młodych. Podczas Mszy św. papież zachęcił mieszkańców Sycylii do odważnego życia i świadectwa wiary. Ojciec Święty potępił przy tym zorganizowaną przestępczość i bierność wobec jej rozmaitych przejawów. W Eucharystii wzięło udział ponad 100 tys. wiernych.

Chorwacja. Pod hasłem „Demografia i rodzina w Europie” obradowało w Zagrzebiu doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). W 40. tego rodzaju spotkaniu, które trwało od 30 września do 3 października, uczestniczyli przewodniczący episkopatów państw naszego kontynentu i zaproszeni goście. CCEE zebrała od poszczególnych konferencji episkopatu dane nt. sytuacji rodziny i problemów demograficznych w krajach naszego kontynentu. Powstał na tej podstawie raport, który przedstawiła Lola Velarde, przewodnicząca Europejskiej Sieci Instytutu Polityki Rodzinnej. Jej zdaniem „Europa weszła w okres zimy demograficznej”, gdyż średni wskaźnik dzietności wynosi zaledwie 1,52 na jedną kobietę w wieku rozrodczym, podczas gdy do wymiany pokoleń konieczne jest przynajmniej 2,1. 

Grecja. Na wyspie Rodos w dniach 18-22 października obradowało II Forum Katolicko-Prawosławne. Tematem spotkania z udziałem 17 delegatów Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i 17 przedstawicieli europejskich Kościołów prawosławnych, były teologiczne i historyczne perspektywy stosunków Kościół – państwo. Jednym z delegatów CCEE był bp Krzysztof Nitkiewicz.

LISTOPAD

Irak. Masakra w katolickiej katedrze obrządku syryjskiego w Bagdadzie. Podczas uwalniania zakładników 1 listopada zginęły 52 osoby a kilkadziesiąt zostało rannych. W niedzielę wieczorem do świątyni, podczas Mszy św., wtargnęła grupa uzbrojonych mężczyzn. Niedługo potem irackie siły bezpieczeństwa wraz z amerykańskimi żołnierzami przeprowadzili szturm na kościół i uwolnili zakładników. Po zamachu z różnych stron świata napłynęły głosy potępienia islamskiego ekstremizmu oraz solidarności z chrześcijanami Iraku. 


Hiszpania. Pielgrzymka do Santiago de Compostela z okazji Roku Świętego Kompostelańskiego oraz konsekracja kościoła Świętej Rodziny w Barcelonie mianowanego bazyliką mniejszą, monumentalnej świątyni, dziele genialnego architekta katalońskiego Antonio Gaudiego i symbolu tradycyjnej rodziny katolickiej – były głównymi punktami 18. zagranicznej wizyty apostolskiej Benedykta XVI do Hiszpanii w dniach 6-7 listopada. Wbrew wcześniejszym sugestiom pielgrzymka nie miała odniesień do kwestii politycznych, lecz była „znakiem miłości papieża” do historycznie chrześcijańskiej Hiszpanii. Ojciec Święty przybył tam, jak sam wyznał, jako Następca Piotra, aby umocnić wiarę, ożywić nadzieję oraz zawierzyć wstawiennictwu Jakuba Apostoła „pragnienia, trudy i prace dla Ewangelii”. Benedykt XVI pozostawił, co najmniej dwa, mocne przesłania skierowane nie tylko do Hiszpanów, ale do Starego Kontynentu. Wezwał Hiszpanię i całą Europę do ożywienia korzeni chrześcijańskich i do budowania swej teraźniejszości i przyszłości na autentycznej prawdzie, wolności i sprawiedliwości. „Europa musi otworzyć się na Boga, wyjść na spotkanie z Nim bez lęku” – apelował w Santiago de Compostela. Z mocą upomniał się o ochronę i pomoc rodzinie oraz przypomniał, że Kościół sprzeciwia się wszelkim formom odrzucania życia ludzkiego i wspiera porządek naturalny w środowisku rodzinnym. Benedykt XVI przybył do kraju, gdzie od lat następują niezwykle silne procesy sekularyzacyjne, wspierane przez ustawodawstwo lansowane przez socjalistyczny rząd José Luisa Rodrígueza Zapatero. W homilii w czasie Mszy św., jaką Benedykt XVI odprawił na placu Obradoiro w Santiago de Compostela mianem tragedii określił to, że „w Europie, zwłaszcza w XIX wieku, utrwaliło się i upowszechniło przekonanie, że Bóg jest rywalem człowieka i wrogiem jego wolności”. Natomiast w trakcie poświęcenie świątyni Świętej Rodziny w Barcelonie mówił, że „Bóg jest Bogiem pokoju, a nie przemocy, wolności, a nie przymusu, zgody, a nie niezgody”. Benedykt XVI przypomniał także wielkie dziedzictwo chrześcijańskie i duchowe Hiszpanii. Odnosząc się pośrednio do obowiązujących w Hiszpanii liberalnego prawa aborcyjnego, ustawy o "małżeństwach" osób tej samej płci i zgodzie na adoptowanie dzieci przez homoseksualistów, projektach legalizacji eutanazji Benedykt XVI przypomniał w kościele Świętej Rodziny o szczególniej potrzebie ochrony i pomocy rodzinie. W dobie powszechnie panującego relatywizmu Benedykt XVI wiele miejsca poświęcił relacjom prawdy i wolności, wiary i sztuki. 


Wielka Brytania. Pięciu biskupów anglikańskich podjęło decyzję o wstąpieniu do Kościoła katolickiego przez strukturę ordynariatu personalnego. W opublikowanym 8 listopada w Londynie komunikacie poinformowano, że episkopat katolicki przyjmuje z zadowoleniem decyzję biskupów Andrew Burnhama, Keith Newtona, Johna Broadhursta, Edwina Barnes’a i Davida Silka o przystąpieniu do pełnej komunii z Kościołem katolickim, poprzez Ordynariat dla Anglii i Walii. Zostanie on utworzony zgodnie z postanowieniami konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus z 4 listopada ub. roku. Podobne decyzje podjęło 14 listopada 50 anglikańskich pastorów. 

GRUDZIEŃ

Szwecja. Pochodzący z Austrii brazylijski bp Erwin Kräutler odebrał 6 grudnia w Sztokholmie alternatywną Nagrodę Nobla będącą wyrazem uznania dla jego walki o prawa człowieka i ratowanie środowiska naturalnego Amazonii. „Przyjmuję tę nagrodę w imieniu wszystkich, którzy dziś wraz ze mną walczą – o dobro tubylczych ludów, o Amazonię i o prawa człowieka” - powiedział bp Kräutler w siedzibie parlamentu w Sztokholmie.

Chiny. W Pekinie w dniach 7 do 9 grudnia obradowało VIII Zgromadzenia Przedstawicieli Katolików Chińskich. Podczas obrad został wybrano przewodniczącego tzw. Rady Biskupów Chińskich nieuznawanego przez Watykan odpowiednika konferencji episkopatu w innych krajach. Został nim bp Joseph Ma Yinglin, który w roku 2006 przyjął sakrę bez mandatu papieskiego. Sekretarzem generalnym Rady został wybrany również wyświęcony bez mandatu papieskiego bp Joseph Guo Jincai. Zgromadzenie potępiła stanowczo Stolica Apostolska nazywając je pogwałceniem przez władze Chińskiej Republiki Ludowej wolności religijnej. Zdaniem Watykanu wydarzenie to jednostronnie zaszkodziło dialogowi i klimatowi zaufania, nawiązanemu w ostatnim okresie w relacjach z Pekinem.

Oprac. Krzysztof Tomasik

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama