Węgry przygotowują się do 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, zaplanowanego na 5-12 września pod hasłem „Wszystkie moje źródła są w Tobie” (Ps 87,7). U progu spotkania, na które przybłędzie także papież Franciszek, Węgierska Akademia Sztuki przygotowała trzy wystawy, poinformowała 4 sierpnia gazeta „Balaton”.
Na jednej z tych wystaw zaprezentuje się Kościół grecko-katolicki, czwarta co do wielkości wspólnota chrześcijańska na Węgrzech. Jest on spadkobiercą unii użhorodzkiej, mukaczewskiej, marmaroskiej i siedmiogrodzkiej (a nie brzeskiej – jak ma to miejsce w Polsce). Stał się Kościołem metropolitalnym 19 marca 2015, kiedy to powstała metropolia Hajdúdorogu obejmująca macierzystą archieparchię i sufraganie: eparchię Miszkolca i Nyíregyházy.
Druga wystawa poświęcona jest historii 34. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który obradował w stolicy Węgier w dniach 25-29 Maja 1938. Trzecią dokumentację ukazującą wkład Kościoła na rzecz pomocy ludziom w potrzebie, przygotowuje węgierska Caritas. Wystawy będą czynne do 19 września, towarzyszyć im będzie oprawa muzyczna, m.in. chóry grekokatolickie.
Papież Franciszek odprawi Mszę św. w Budapeszcie 12 września na zakończenie kongresu i wygłosi kazanie. Po Mszy św. papież uda się w dalszą podróż – z wizytą duszpasterską do Słowacji. W programie krótkiej wizyty Ojca Świętego w Budapeszcie jest też przewidziane spotkanie z biskupami, z chrześcijanami innych wyznań oraz gminą żydowską, a także czołowymi politykami Węgier.
Wspólnota katolicka kraju „z wielką miłością i radością” oczekuje wizyty papieża Franciszka, powiedział arcybiskup Budapesztu, kardynał Peter Erdö. „Modlimy się, żeby papieska wizyta wraz ze złagodzeniem pandemii koronawirusa była znakiem nadziei i nowego początku dla nas”, stwierdził prymas Węgier.
Premier Węgier, Viktor Orban jest zadowolony, że papież przyjął zaproszenie do Budapesztu. Prawicowy polityk i członek Kościoła reformowanego stwierdził, że z radością oczekuje spotkania z Ojcem Świętym, planowanego przed Mszą św. kończącą 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.
Strona internetowa Kongresu: iec2020.hu
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.