Prezydent ekumenicznie

W kaplicy św. Jadwigi Śląskiej przy rezydencji prezydenta na Zadnim Groniu w Wiśle prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną uczestniczyli w sobotę w południe w noworocznym nabożeństwie ekumenicznym.

W uroczystości uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli różnych związków wyznaniowych obecnych w Wiśle. Nabożeństwu, które miało ściśle prywatny charakter, przewodniczyli: proboszcz luterańskiej parafii w Wiśle-Czarne ks. Adam Glajcar oraz proboszcz katolickiej parafii w Wiśle-Nowej Osadzie o. Wiesław Wiśniewski.

"Nasz wspólna modlitwa obejmowała wszystko i wszystkich. To była noworoczna modlitwa w intencji Kościoła powszechnego, pary prezydenckiej, wiślan wszystkich wyznań, o pokój na świecie" - powiedział o. Wiśniewski.

Duchowny przypomniał w rozmowie z PAP, że w Wiśle żyją mieszkańcy bardzo wielu wyznań, a większość stanowią wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Podkreślił, że dialog ekumeniczny jest tu bardzo częsty. "Do spotkań dochodzi zarówno podczas świąt państwowych, jak i modlitw o jedność chrześcijan. Współpracujemy i wspólnie przeżywamy modlitwę" - mówił o. Wiśniewski.

Prezydent Komorowski po nabożeństwie zwrócił się do wiernych. "Cieszył się, że w Wiśle mógł zobaczyć, jak przedstawiciele różnych wyznań potrafią w wielkiej ekumenii ze sobą współżyć i budować, a nie dzielić" - powiedział uczestnik nabożeństwa, burmistrz Wisły Jan Poloczek.

Po nabożeństwie przedstawiciele różnych wyznań spotkali się z prezydentem w jego rezydencji. Bronisław Komorowski podjął ich kawą, herbatą i ciastem. Spotkanie trwało ponad godzinę. "To było bardzo przyjacielskie, serdeczne spotkanie w ciepłej atmosferze" - powiedział burmistrz Poloczek.

Drewniany budynek kaplicy powstał w 1909 roku z inicjatywy arcyksięcia Fryderyka Habsburga. W środku znajduje się ołtarz z I połowy XVII wieku i dwa obrazy, które zostały przeniesione z rozebranego kościoła w Bystrzycy na Zaolziu. Jest także krucyfiks nieznanego autora z I połowy XIV wieku. Pod koniec 2009 roku para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy ofiarowali kaplicy tabernakulum, którego wcześniej nie posiadała.

Św. Jadwiga Śląska pochodziła z Bawarii. Żyła na przełomie XII i XIII wieku. Należy do najpopularniejszych świętych w Polsce, zwłaszcza na Śląsku, ale także w Austrii, Czechach, Niemczech, na Węgrzech i we Francji.

Jadwiga Śląska była córką Bertolda IV, hrabiego Diessen-Andechss, a później żoną Henryka I Brodatego. Słynęła z ascetycznego życia. W 1209 roku przyjęła śluby czystości. Zmarła w 1243 roku. 24 lata później została kanonizowana przez Klemensa IV. Św. Jadwiga jest patronką Archidiecezji Wrocławskiej i pojednania polsko-niemieckiego.

Wisła to miejscowość, w której większość mieszkańców stanowią protestanci. Najliczniejszą grupę stanowią wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego - około 50 procent społeczności, około 30 procent to katolicy, a pozostałe 20 procent to m.in. świadkowie Jehowy, baptyści, zielonoświątkowcy, adwentyści Dnia Siódmego. W Wiśle znajduje się pięć kościołów ewangelickich, pięć katolickich i cztery świątynie innych wyznań.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Piątek
rano
8°C Piątek
dzień
9°C Piątek
wieczór
6°C Sobota
noc
wiecej »