W kaplicy św. Jadwigi Śląskiej przy rezydencji prezydenta na Zadnim Groniu w Wiśle prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną uczestniczyli w sobotę w południe w noworocznym nabożeństwie ekumenicznym.
W uroczystości uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli różnych związków wyznaniowych obecnych w Wiśle. Nabożeństwu, które miało ściśle prywatny charakter, przewodniczyli: proboszcz luterańskiej parafii w Wiśle-Czarne ks. Adam Glajcar oraz proboszcz katolickiej parafii w Wiśle-Nowej Osadzie o. Wiesław Wiśniewski.
"Nasz wspólna modlitwa obejmowała wszystko i wszystkich. To była noworoczna modlitwa w intencji Kościoła powszechnego, pary prezydenckiej, wiślan wszystkich wyznań, o pokój na świecie" - powiedział o. Wiśniewski.
Duchowny przypomniał w rozmowie z PAP, że w Wiśle żyją mieszkańcy bardzo wielu wyznań, a większość stanowią wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Podkreślił, że dialog ekumeniczny jest tu bardzo częsty. "Do spotkań dochodzi zarówno podczas świąt państwowych, jak i modlitw o jedność chrześcijan. Współpracujemy i wspólnie przeżywamy modlitwę" - mówił o. Wiśniewski.
Prezydent Komorowski po nabożeństwie zwrócił się do wiernych. "Cieszył się, że w Wiśle mógł zobaczyć, jak przedstawiciele różnych wyznań potrafią w wielkiej ekumenii ze sobą współżyć i budować, a nie dzielić" - powiedział uczestnik nabożeństwa, burmistrz Wisły Jan Poloczek.
Po nabożeństwie przedstawiciele różnych wyznań spotkali się z prezydentem w jego rezydencji. Bronisław Komorowski podjął ich kawą, herbatą i ciastem. Spotkanie trwało ponad godzinę. "To było bardzo przyjacielskie, serdeczne spotkanie w ciepłej atmosferze" - powiedział burmistrz Poloczek.
Drewniany budynek kaplicy powstał w 1909 roku z inicjatywy arcyksięcia Fryderyka Habsburga. W środku znajduje się ołtarz z I połowy XVII wieku i dwa obrazy, które zostały przeniesione z rozebranego kościoła w Bystrzycy na Zaolziu. Jest także krucyfiks nieznanego autora z I połowy XIV wieku. Pod koniec 2009 roku para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy ofiarowali kaplicy tabernakulum, którego wcześniej nie posiadała.
Św. Jadwiga Śląska pochodziła z Bawarii. Żyła na przełomie XII i XIII wieku. Należy do najpopularniejszych świętych w Polsce, zwłaszcza na Śląsku, ale także w Austrii, Czechach, Niemczech, na Węgrzech i we Francji.
Jadwiga Śląska była córką Bertolda IV, hrabiego Diessen-Andechss, a później żoną Henryka I Brodatego. Słynęła z ascetycznego życia. W 1209 roku przyjęła śluby czystości. Zmarła w 1243 roku. 24 lata później została kanonizowana przez Klemensa IV. Św. Jadwiga jest patronką Archidiecezji Wrocławskiej i pojednania polsko-niemieckiego.
Wisła to miejscowość, w której większość mieszkańców stanowią protestanci. Najliczniejszą grupę stanowią wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego - około 50 procent społeczności, około 30 procent to katolicy, a pozostałe 20 procent to m.in. świadkowie Jehowy, baptyści, zielonoświątkowcy, adwentyści Dnia Siódmego. W Wiśle znajduje się pięć kościołów ewangelickich, pięć katolickich i cztery świątynie innych wyznań.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.