Talibowie oskarżyli w sobotę o szpiegostwo dwóch francuskich dziennikarzy przetrzymywanych w Afganistanie w niewoli od ponad roku i wytknęli francuskim władzom, że nie reagują na żądania porywaczy w zamian za uwolnienie zakładników.
Dziennikarze Herve Ghesquiere i Stephane Taponier oraz ich afgańscy towarzysze zostali porwani pod koniec grudnia 2009 roku, ok. 60 km na wschód od Kabulu.
"Zostali oni aresztowani z dwóch powodów: po pierwsze bez skontaktowania się z nami weszli bez zezwolenia do strefy kontrolowanej przez talibów, a po drugie zbierali informacje wywiadowcze" - oświadczył w sobotę rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid, który po raz pierwszy oskarżył zakładników o szpiegostwo.
"Informacje, które zbierali, nie były w rodzaju tych, jakich potrzebuje dziennikarz. Były to raczej informacje mogące zainteresować agencje wywiadowcze" - zaznaczył.
Francuskie MSZ natychmiast odrzuciło oskarżenia, formułowane przez - jak to określono - "samozwańczego rzecznika talibów". W oświadczeniu podkreślono, że obaj zakładnicy zostali porwani w czasie wykonywania pracy, tzn. przygotowywania reportażu.
Z kolei specjalny komitet poparcia dla obu zakładników ocenił, że zarzuty talibów są "całkowicie bezpodstawne" i zwrócił się do władz Francji z pytaniem, czy "rzeczywiście negocjowały z talibami" w sprawie uwolnienia dziennikarzy.
Zdaniem talibów, Paryż ignorował warunki i żądania, które porywacze postawili już przed rokiem. Gdyby francuski rząd "zaakceptował nasze warunki, zakładnicy już byliby wolni" - zapewnił Mudżahid, oceniając, że władze zachowują się w sposób "nieodpowiedzialny".
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.