Apel o dialog narodowy oraz zdecydowany sprzeciw wobec jakiejkolwiek zagranicznej interwencji wojskowej w Wybrzeżu Kości Słoniowej – to dwa główne elementy przesłania tamtejszych biskupów do mieszkańców ogarniętego konfliktem kraju.
Jest to pierwsze oficjalne wystąpienie episkopatu odkąd, po grudniowych wyborach, Wybrzeżem Kości Słoniowej rządzi dwóch prezydentów: Laurent Gbagbo i Alassane Ouattara.
Biskupi wzywają, by „mimo urazów obaj prezydenci spotkali się i na drodze dialogu doprowadzili do pokojowego rozwiązania obecnego sporu”. Jednocześnie apelują, by kontrolowali podległe sobie wojsko tak, by nie dochodziło do ulicznych zamieszek. Szczególne słowa hierarchowie Wybrzeża Kości Słoniowej kierują do zaangażowanych w mediację przedstawicieli Unii Afrykańskiej i Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej. Przestrzegając przed niekontrolowanymi konsekwencjami interwencji militarnej z zewnątrz przypominają, że w celu zachowania suwerenności kraju należy wykorzystać wszystkie pokojowe narzędzia. Jednocześnie zdecydowanie odrzucają pojawiające się interpretacje, jakoby w Wybrzeżu Kości Słoniowej trwał nie konflikt polityczny o władzę, a religijny między muzułmańską północą i chrześcijańskim południem.
Tymczasem sytuacja w kraju jest bardzo napięta. Dochodzi do ulicznych starć, atakowane są też samochody oenzetowskich sił pokojowych. Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców apeluje o natychmiastowe wsparcie dla ponad 22 tys. ludzi, którzy schronili się w Liberii. Pracownicy Światowego Programu Wyżywienia w pierwszej kolejności niosą tam pomoc dzieciom, karmiącym matkom i kobietom w ciąży.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.