Ponad 200 osób ze wszystkich diecezji oraz różnych rodzajów parafii z całej Polski zostało poproszonych o zgodę na przeprowadzenie pogłębionego wywiadu metodą tzw. sondażu diagnostycznego. „Nasi ankieterzy posłużyli tym razem jako eksperci, znający swoje środowisko lokalne, a jednocześnie orientujący się w sytuacji całego Kościoła w Polsce” - mówi ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor ISKK.
Jakie są nastroje zaangażowanych katolików w Polsce? Jak diagnozują oni sytuację Kościoła w Polsce? Jaka jest ich prognoza katolicyzmu za 20 lat? Na takie pytanie stara się odpowiedzieć ostatnie badanie jakościowe Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.
„To nietypowe dla Instytutu badanie. Wpisuje się ono raczej w świat tzw. badań jakościowych” – stwierdza ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor ISKK. Ponad 200 osób ze wszystkich diecezji oraz różnych rodzajów parafii z całej Polski zostały poproszone o zgodę na przeprowadzenie pogłębionego wywiadu metodą tzw. sondażu diagnostycznego. „Nasi ankieterzy posłużyli tym razem jako eksperci, znający swoje środowisko lokalne, a jednocześnie orientujący się w sytuacji całego Kościoła w Polsce” – dodaje ks. Zdaniewicz.
Podwójna stuletnia perspektywa
Badanie nawiązuje bezpośrednio do ankiety przeprowadzonej w 1986 roku przez redakcję pallotyńskiego czasopisma Królowa Apostołów, a pośrednio również do takiej samej inicjatywy „Przeglądu Powszechnego” z 1905, gdy jezuicka redakcja ogłosiła ankietę na temat: „Jakie są szczególniejsze zadania, które katolicyzm u nas w Polsce ma dzisiaj do spełnienia?” W 1905 roku ankietę wypełniło 76 wybitnych osobistości życia publicznego oraz 8 katolickich zrzeszeń i instytucji. Natomiast ankiety z 1987 roku zostały opublikowane w książce pod redakcją Tomasza Wołka. Wśród badanych znalazły się takie osoby jak: prof. Stefan Swieżawski, Lech Wałęsa, Stefan Wilkanowicz, ks. Eugeniusz Weron, Jan Moll. Zostali oni poproszeni o diagnozę ówczesnego stanu Kościoła oraz prognozę jego przyszłości w roku 2000.
Badane zagadnienia
W nawiązaniu do tych dziennikarskich badań, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podjął próbę zbadania opinii zaangażowanych katolików świeckich w Polsce na trzy zagadnienia: (1) Sytuacja Kościoła w na poziomie lokalnym (parafia/gmina), (2) Sytuację całego Kościoła w Polsce, (3) Rola Kościoła w Polsce za 20 lat.
Badanie pozwoli rozpoznać, jak ostatnie wydarzenia w Kościele są postrzegane przez katolików świeckich. Zostało ono przeprowadzone na przełomie grudnia i stycznia. W opracowywaniu wyników i jakościowej analizie treści wywiadów Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podejmie współpracę z jednym z ogólnopolskich tygodników katolickich.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.