Rodzina jest fundamentem zdrowych relacji społecznych i przyszłości narodu – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich podczas spotkania opłatkowego dla pracowników i słuchaczy Studium Teologii Rodziny. Metropolita krakowski wyraził ubolewanie, że w wypowiedziach prawodawców i polityków, a także przeciętnych ludzi nt. in vitro ujawnia się " ignorancja co do moralnych aspektów tej metody".
Zdaniem kard. Dziwisza "miłość ma wiele barw i imion, a jednym z nich jest troska o rodzinę”. - Rodzina stanowi pierwotne, elementarne dobro dla każdego człowieka, dla jego życia i wzrostu” – podkreślił metropolita krakowski.
Dodał, że rodzina jest fundamentem zdrowych relacji społecznych i przyszłości narodu. „Jest to jednocześnie dobro bardzo kruche, narażone na działania dezintegrujących je sił zewnętrznych i wewnętrznych. To dobro wymaga więc uważnej troski, czuwania i wszechstronnego wsparcia” – zaznaczył hierarcha.
Zdaniem kardynała, jedną z konkretnych i ważnych form wsparcia, jakie Kościół krakowski udziela rodzinie, jest Studium Teologii Rodziny. „Potrzeba bowiem pogłębionej refleksji i wiedzy o małżeństwie i rodzinie, by mądrze rozwiązywać problemy, jakie towarzyszą podstawowej ludzkiej wspólnocie miłości i życia” – mówił.
Według kard. Dziwisza, Kościół krakowski ma w tym dobrą tradycję, w której wybitną rolę odegrał kard. Karol Wojtyła. „Miłość małżeńska i rodzina była źrenicą w jego troskliwym, duszpasterskim spojrzeniu na sprawy człowieka” – wyznał metropolita krakowski.
Kard. Dziwisz przypomniał też słowa Jana Pawła II, które ten wypowiedział do rodzin podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000: „Kościół ma świadomość trudności i dramatów, jakich doświadczają rodziny w konkretnym, codziennym życiu. Ale wie także, że wola Boża, przyjęta i spełniana całym sercem, nie nakłada na człowieka kajdan niewoli, lecz jest warunkiem prawdziwej wolności, której pełnią jest miłość".
Zdaniem kardynała takie trudności istnieją, ale Jezus wyposażył małżonków w odpowiednie środki łaski, aby mogli je przezwyciężać.
Metropolita krakowski zwrócił też uwagę, że jednym z przejawów miłości jest również pogłębiona i dotycząca kwestii bioetycznych refleksja nad życiem człowieka. „Zdajemy sobie sprawę w tym gronie, ile problemów zrodziło się i nadal rodzi w tej jakże ważnej dziedzinie. Potrzebna jest nam wszystkim pogłębiona wiedza, jej przekaz oraz podjęcie wysiłku formacji ludzkich sumień” – mówił. Jako przykład podał toczące się w Polsce debaty na temat metody zapłodnienia in vitro, „ujawniająca się w wypowiedziach prawodawców i polityków, a także przeciętnych ludzi ignorancja co do moralnych aspektów tej metody – wszystko to odsłania ogrom pracy, jaka nas czeka” – podkreślił hierarcha.
Kard. Dziwisz podziękował pracownikom i osobom kształcącym się w studium za podejmowanie trudnych tematów. Życzył wszystkim wytrwałości w pełnieniu tej posługi. „Jest to posługa autentycznej miłości bliźniego, dzielenia się z nim światłem prawdy o ludzkiej miłości i godności oraz dostarczania mu inspiracji i motywów nadziei” – mówił kard. Dziwisz.
Studium Teologii Rodziny działa w archidiecezji krakowskiej od ponad 30 lat. Powstało z inicjatywy kard. Karola Wojtyły. Jego celem jest pogłębienie wiedzy teologiczno – moralnej o małżeństwie i rodzinie oraz przygotowanie osób świeckich do pracy z młodzieżą, narzeczonymi i małżonkami w ramach duszpasterstwa rodzin.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.