Ignorancja i in vitro

Rodzina jest fundamentem zdrowych relacji społecznych i przyszłości narodu – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich podczas spotkania opłatkowego dla pracowników i słuchaczy Studium Teologii Rodziny. Metropolita krakowski wyraził ubolewanie, że w wypowiedziach prawodawców i polityków, a także przeciętnych ludzi nt. in vitro ujawnia się " ignorancja co do moralnych aspektów tej metody".

Zdaniem kard. Dziwisza "miłość ma wiele barw i imion, a jednym z nich jest troska o rodzinę”. - Rodzina stanowi pierwotne, elementarne dobro dla każdego człowieka, dla jego życia i wzrostu” – podkreślił metropolita krakowski.

Dodał, że rodzina jest fundamentem zdrowych relacji społecznych i przyszłości narodu. „Jest to jednocześnie dobro bardzo kruche, narażone na działania dezintegrujących je sił zewnętrznych i wewnętrznych. To dobro wymaga więc uważnej troski, czuwania i wszechstronnego wsparcia” – zaznaczył hierarcha.

Zdaniem kardynała, jedną z konkretnych i ważnych form wsparcia, jakie Kościół krakowski udziela rodzinie, jest Studium Teologii Rodziny. „Potrzeba bowiem pogłębionej refleksji i wiedzy o małżeństwie i rodzinie, by mądrze rozwiązywać problemy, jakie towarzyszą podstawowej ludzkiej wspólnocie miłości i życia” – mówił.

Według kard. Dziwisza, Kościół krakowski ma w tym dobrą tradycję, w której wybitną rolę odegrał kard. Karol Wojtyła. „Miłość małżeńska i rodzina była źrenicą w jego troskliwym, duszpasterskim spojrzeniu na sprawy człowieka” – wyznał metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz przypomniał też słowa Jana Pawła II, które ten wypowiedział do rodzin podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000: „Kościół ma świadomość trudności i dramatów, jakich doświadczają rodziny w konkretnym, codziennym życiu. Ale wie także, że wola Boża, przyjęta i spełniana całym sercem, nie nakłada na człowieka kajdan niewoli, lecz jest warunkiem prawdziwej wolności, której pełnią jest miłość".

Zdaniem kardynała takie trudności istnieją, ale Jezus wyposażył małżonków w odpowiednie środki łaski, aby mogli je przezwyciężać.

Metropolita krakowski zwrócił też uwagę, że jednym z przejawów miłości jest również pogłębiona i dotycząca kwestii bioetycznych refleksja nad życiem człowieka. „Zdajemy sobie sprawę w tym gronie, ile problemów zrodziło się i nadal rodzi w tej jakże ważnej dziedzinie. Potrzebna jest nam wszystkim pogłębiona wiedza, jej przekaz oraz podjęcie wysiłku formacji ludzkich sumień” – mówił. Jako przykład podał toczące się w Polsce debaty na temat metody zapłodnienia in vitro, „ujawniająca się w wypowiedziach prawodawców i polityków, a także przeciętnych ludzi ignorancja co do moralnych aspektów tej metody – wszystko to odsłania ogrom pracy, jaka nas czeka” – podkreślił hierarcha.

Kard. Dziwisz podziękował pracownikom i osobom kształcącym się w studium za podejmowanie trudnych tematów. Życzył wszystkim wytrwałości w pełnieniu tej posługi. „Jest to posługa autentycznej miłości bliźniego, dzielenia się z nim światłem prawdy o ludzkiej miłości i godności oraz dostarczania mu inspiracji i motywów nadziei” – mówił kard. Dziwisz.

Studium Teologii Rodziny działa w archidiecezji krakowskiej od ponad 30 lat. Powstało z inicjatywy kard. Karola Wojtyły. Jego celem jest pogłębienie wiedzy teologiczno – moralnej o małżeństwie i rodzinie oraz przygotowanie osób świeckich do pracy z młodzieżą, narzeczonymi i małżonkami w ramach duszpasterstwa rodzin.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
wiecej »