Reklama

Dzień Judaizmu w różnych miastach

Główne obchody 14. ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce odbędą się 15 i 16 stycznia w Przemyślu, jednak z programem wspólnych modlitw chrześcijan i żydów, wystaw, dyskusji i koncertów dołączą się także Poznań, Kraków, Warszawa, Płock i Lublin.

Reklama

Płock

Gościem płockiego Dnia Judaizmu będzie ks. dr Manfred Deselaers. Kapłan diecezji akwizgrańskiej wygłosi w Sali Biskupów płockiego WSD wykład pt. „Tęcza nad Auschwitz. Moja osobista droga do Oświęcimia, moje poszukiwanie drogi pojednania”. Poprowadzi także wspólną modlitwę za ofiary Zagłady.

Ks. dr Manfred Deselaers jest teologiem, bardzo zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, w przeszłości studiował i pracował w Izraelu. Od czasu powstania Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, pracuje w nim na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i chrześcijańsko-żydowskiego. Prowadzi w Centrum seminaria i rekolekcje dla grup z Izraela, Niemiec i Polski. Przyjedzie do Płocka na zaproszenia ks. prof. Henryka Seweryniaka, wykładowcy UKSW w Warszawie i WSD w Płocku.

Lublin

Lubelskie obchody Dnia Judaizmu rozpocznie 17 stycznia o godz. 16.00 nabożeństwo pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego. Po modlitwie z zebranymi spotka się ks. Grzegorz Pawłowski, który specjalnie na tę okazję przyjechał do Polski.

Kapłan pracuje w Ziemi Świętej od 40 lat. Pochodzi z religijnej rodziny żydowskiej. Gdy zaczęła się wojna, jako ośmioletni Hersz mieszkał z rodziną w Zamościu. Matka jeszcze w rodzinnym domu miała mu powiedzieć: „ty będziesz żołnierzem Mesjasza”. Po wybuchu wojny rodzina znalazła się w zamojskim getcie, a potem w Izbicy. Stamtąd uciekł. Ocalał - jako jedyny z rodziny - dzięki pomocy wielu Polaków, przede wszystkim chłopów na Zamojszczyźnie (kilkoro z nich otrzymało tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata).

Zdobył fałszywą metrykę chrztu, a potem świadomie się ochrzcił. Po szkole postanowił zostać księdzem, święcenia przyjął w 1958 r. Choć z początku nie wyjawiał swego pochodzenia, w końcu to zrobił, mimo że ostrzegano go, że będzie miał problemy w pracy duszpasterskiej.

Po kilku latach pracy w diecezji lubelskiej wyjechał, za zgodą ówczesnego ordynariusza bp. Piotra Kałwy, do Izraela. Rozpoczął tam pionierską pracę duszpasterską w środowisku izraelskiej Polonii, rodzin mieszanych żydowsko-polskich i katolików narodowości żydowskiej. W Jaffie utworzył polski ośrodek duszpasterski. Jeździł po całym kraju, od Hajfy na północy po Ejlat nad Morzem Czerwonym.

Ks. Pawłowski jest bohaterem książki „Sługa Mesjasza” autorstwa Lucyny Montusiewicz. Książkę wydało Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”. Można w niej przeczytać o realiach życia Kościoła katolickiego w Izraelu, np. o powstawaniu małych wspólnot wiernych.

Organizatorami XIV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce są: metropolita przemyski obrządku łacińskiego abp Józef Michalik, prezydent miasta Przemyśla Robert Choma oraz Komitet ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest inicjatywą Konferencji Episkopatu Polski. Został ustanowiony w 1997 r. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. Dzień Judaizmu jest czasem refleksji nad słowem Bożym, czasem spotkań i modlitwy. Ten dzień uświadamia wierzącym w Chrystusa judaistyczne korzenie chrześcijaństwa. W ten sposób chrześcijanie mogą jeszcze głębiej odkrywać swoją tożsamość, dostrzegając przede wszystkim to, co ich łączy z wyznawcami judaizmu: wiara w jednego Boga, Biblia, tradycja religijna, Dekalog jako fundament praw moralnych, czy też wezwanie do codziennej modlitwy.

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r., prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich.

Poprzedni, XIII Dzień Judaizmu odbył się 17 stycznia 2010 r. w Tarnowie.

Komitet Konferencji Episkopatu Polski ds. Judaizmu przygotował specjalne materiały duszpasterskie przed zbliżającym się Dniem Judaizmu. Zawierają one słowo przewodniczącego komitetu, bp. Mieczysława Cisło, teksty liturgiczne oraz homilię na XIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce oraz modlitwę Benedykta XVI z Jerozolimy.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama