Dzień Judaizmu ma charakter wyjątkowy, ale z wielkim szacunkiem możemy się do siebie odnosić każdego dnia, a nie tylko przy specjalnych okazjach – uważa Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich. Najbliższy XIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim odbędzie się 15 i 16 stycznia w Przemyślu.
Zdaniem rabina Schudricha, organizacja tegorocznego Dnia Judaizmu w Przemyślu jest jak najbardziej uzasadniona historią tego miasta i jego okolic, gdzie przed wojną istniało wiele miejsc związanych z życiem wspólnoty żydowskiej.
„Te obchody organizowane są co roku w innym mieście, co jest bardzo dobre, bo pozwala żyjącym tam dziś ludziom na poznanie historii wspólnych relacji polsko-żydowskich” – wyjaśnił.
W opinii naczelnego rabina Polski, coroczne obchody Dnia Judaizmu są także zawsze okazją do oddania hołdu Janowi Pawłowi II, wielkiemu orędownikowi dialogu chrześcijan i wyznawców judaizmu. „W tym dniu mamy szansę kontynuować tę jego drogę i naukę” – dodał rabin Schudrich.
Jego zdaniem, Dzień Judaizmu ma charakter wyjątkowy, świąteczny i pokazuje, jak powinny wyglądać relacje między katolikami a wyznawcami judaizmu. Uznał zarazem, iż to, że obydwie strony odnoszą się wtedy do siebie z wielkim szacunkiem może być kultywowane każdego dnia, a nie tylko przy specjalnych okazjach.
Rabin Michael Schudrich będzie obok rabina Boaza Pasha, naczelnego rabina Krakowa, jednym z uczestników tegorocznego Dnia Judaizmu.
XIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce odbędzie się 15 i 16 stycznia w Przemyślu. Złożą się nań wspólne modlitwy chrześcijan i żydów, wystawy, dyskusje i koncerty. Gospodarzem obchodów będzie metropolita przemyski abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Ceniony prawnik tłumaczy, na co kładzie nacisk nowy dokument.
Od 2023 r. był przełożonym prowincjalnym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce.
Ogień trafi w tym roku nie tylko do prawosławnych, ale i katolików w Polsce.