W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie (SPSK1) leczonych jest 28 pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2. Większość to osoby niezaszczepione.
"Praktycznie wszystkie osoby, które mamy w tej chwili w klice, poza trzema, są to osoby niezaszczepione. Niezaszczepione są praktycznie wszystkie osoby w ciężkim stanie, które wymagają tlenoterapii wysokoprzepływowej, albo podłączenia do respiratora" - powiedział PAP kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 prof. Krzysztof Tomasiewicz.
W czwartek w SPSK1 przebywało 28 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Osiem łóżek było wolnych. Na intensywnej terapii zajętych było wszystkich dziewięć łóżek. Jak poinformował prof. Tomasiewicz, zaledwie 2-5 proc. jego pacjentów to osoby zaszczepione.
Jak poinformowała PAP asystentka dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej Emilia Komorowska, w czwartek w szpitalu było 13 pacjentów zakażonych COVID-19. Wolnych pozostawało 11 łóżek.
"Wśród obecnie przebywających, jako zakażonych COVID-19, jeden pacjent był zaszczepiony pierwszą dawką szczepionki w dniu 28 sierpnia, a został przyjęty na oddział 10 września z trwającymi, nasilającymi się dolegliwościami" - napisała Komorowska w mailu do PAP. Dodała, że w przypadku tego pacjenta uznano, że zaraził się przed przyjęciem szczepionki. "Pozostali pacjenci przebywający w obszarze COVID-19 nie byli szczepieni" - poinformowała Komorowska.
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 722 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Na pierwszym miejscu było woj. lubelskie (120 przypadków). Podczas telekonferencji w środę wojewoda lubelski Lech Sprawka powiedział, że ponad 80 proc. hospitalizowanych jest niezaszczepionych na COVID-19. "Zdecydowana większość pacjentów hospitalizowanych i tych na oddziałach intensywnej terapii to są osoby niezaszczepione" - mówił Sprawka.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.