Wczoraj późnym wieczorem w wielu polskich kościołach spontanicznie zbierali się wierni, by poprzez modlitwę i czuwania wyrazić swą radość i wdzięczność za piątkową decyzję Stolicy Apostolskiej.
Kard. Dziwisz przypomniał także, że Ojciec Święty jeszcze jako kapłan mówił „otwórzcie drzwi Chrystusowi” i teraz w nowej sytuacji będzie to czynił dla Polaków i Polski, zwłaszcza w trudnych sytuacjach, pełnych podziałów.
Hierarcha przypomniał ponadto, że podczas ostatniej wizyty w naszym kraju Jan Paweł II konsekrował Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i dodał, że Kościół i Polska buduje mu tam dom. „To będzie dom Ojca Świętego i chciałbym, abyście tam czuli wszyscy jak w domu” – mówił kard. Dziwisz do zgromadzonych.
Metropolita krakowski zwrócił także uwagę, że po Janie Pawle przetrwało coś trwałego. „Zgromadzona pod oknem papieskim młodzież jest właśnie żywym pomnikiem Jana Pawła II” – podkreślił kardynał.
„Tutaj spotykał się z młodzieżą, tutaj odbywał się piękny dialog, tutaj mówił do młodzieży, a przez młodzież mówił do całego świata” – powiedział metropolita krakowski. Zwracając się do młodych ludzi, kard. Dziwisz zaznaczył, że Jan Paweł II zostawił po sobie testament w ludzkich sercach, a jego wypełnianie to „zadanie dzisiejszej młodzieży” – mówił.
Według kard. Dziwisza 1 maja rozpocznie się nowy etap. „Piszmy wspólną księgę z tym wielkim polakiem, poprzez poznanie jego dziedzictwa i żyjmy wielkim duchem Jana Pawła II” – zwrócił się hierarcha do zebranych.
Pod okno papieskie przybyło kilkadziesiąt osób, młodych i starszych mieszkańców Krakowa, dziękując w ten sposób za zakończenie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Czuwanie modlitewne przy Franciszkańskiej 3 zorganizowała młodzież Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wierni przynieśli kwiaty i palili znicze. Podczas spotkania modlono się, śpiewano ulubione pieśni Jana Pawła II, m.in. Barkę.
Msza św. dziękczynne odbyły się w wielu krakowskich świątyniach. W kościołach spontanicznie zbierali się ludzie, by poprzez modlitwę i czuwania wyrazić swą radość i wdzięczność za decyzję Stolicy Apostolskiej.
***
W piątek po południu biuro prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło dekret o uznaniu wybranego do beatyfikacji cudu: niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia przypadku nagłego wyzdrowienia francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona. Wyznaczono też datę beatyfikacji Jana Pawła II - będzie to 1 maja 2011 r.
Marsz w Warszawie organizowali młodzi ludzie zgromadzeni w Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.