Wielkie postaci polskiego Kościoła i historyczne słowa do biskupów niemieckich "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" z 1965 r. przypomniał Benedykt XVI w przemówieniu do uczestników obchodów 100. rocznicy utworzenia Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie.
W wystąpieniu, wygłoszonym do przedstawicieli duchowieństwa po polsku i włosku w czasie poniedziałkowej audiencji w Watykanie Benedykt XVI zauważył, że Polski Instytut powołany za zgodą Piusa X był "świadkiem wielu znaczących wydarzeń dla Kościoła w Polsce".
Podkreślił: "Niezapomniany prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński właśnie w Instytucie Polskim przygotowywał obchody Tysiąclecia Chrztu Polski i historyczne przesłanie pojednania polskich biskupów skierowane do biskupów niemieckich, zawierające słynne słowa: +Przebaczamy i prosimy o przebaczenie+".
"Kościół potrzebuje księży dobrze przygotowanych, bogatych w mądrość" - mówił papież. Zaapelował do polskiego duchowieństwa o "szczerą miłość do prawdy" i wierność postaci świętego Piotra.
Polskich księży Benedykt XVI zawierzył opiece Matki Bożej, "tak bardzo kochanej przez naród polski" - podkreślił.
Dwudniowe obchody 100-lecia istnienia polskiego Instytutu Kościelnego, pod patronatem przewodniczącego Konferencji Episkopatu arcybiskupa Józefa Michalika rozpocznie we wtorek rano msza przy grobie Jana Pawła II. Mszy w Grotach Watykańskich przewodniczyć będzie kardynał Stanisław Dziwisz. Kazanie wygłosi prymas Józef Kowalczyk.
Franciszek włączył się w dyskusję nad forsowaną przez prezydenta Macrona legalizacją eutanazji.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.