Od dziś do końca marca Stolica Apostolska jest obecna na wystawie światowej EXPO 2020 w Dubaju. Watykański pawilon, przygotowany przez Papieską Radę ds. Kultury, łączy elementy sztuki, nauki i wiary pod hasłem międzyludzkiego braterstwa oraz dialogu między kulturami i religiami. Po raz pierwszy w historii Watykan prezentuje się w kraju Bliskiego Wschodu o większości muzułmańskiej.
Symbolami papieskiego pawilonu są dwa historyczne spotkania: św. Franciszka z sułtanem Al-Kamilem, które miało miejsce 800 lat temu, oraz Papieża Franciszka z wielkim imamem Al-Tayyibem w Abu Zabi, które odbyło się w lutym 2019 r. „Pragnieniem Ojca Świętego jest nadanie uniwersalnego charakteru podpisanej wówczas deklaracji o ludzkim braterstwie dla pokoju” – czytamy w komunikacie watykańskiego biura prasowego.
Tematem przewodnim papieskiego pawilonu jest „Pogłębianie więzi”, co podkreśla potrzebę budowania coraz bardziej solidnych relacji między ludźmi, kulturami i religiami, i wpisuje się w ogólny temat tegorocznego EXPO, który brzmi: „Łącząc umysły tworzymy przyszłość”.
W skład pawilonu, zaprojektowanego przez ks. Tomasza Trafnego i włoskiego architekta Giuseppe Di Nicole, wchodzi reprodukcja fresku Giotta „Spotkanie Franciszka z sułtanem”, który znajduje się w bazylice w Asyżu oraz egzemplarz deklaracji z Abu Zabi. To wydanie dwujęzyczne, angielsko-arabskie, ze wstępem autorstwa Papieża Franciszka oraz emira Dubaju, szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma. W watykańskim pawilonie można zobaczyć także inne reprodukcje watykańskich dzieł sztuki, takich jak „Stworzenie Adama” Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej, oryginały ważnych rękopisów z Biblioteki Watykańskiej, a nawet mundury Gwardii Szwajcarskiej.
Zwiedzający będą witani i oprowadzani przez członków Młodzieży Franciszkańskiej. Trwają prace nad aplikacją, która umożliwi dostęp do wystawy osobom, które nie mogą odwiedzić osobiście papieskiego pawilonu.
EXPO to największe wydarzenie gospodarczo-promocyjne na świecie. Według organizatorów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy pawilony wystawowe odwiedzi łącznie ponad 18 mln osób.
Rodzimy biznes w Dubaju promuje również Polska. W naszym pawilonie prezentowane są głównie firmy z branż o największym potencjale eksportowym na rynki Bliskiego Wschodu, ale także walory turystyczne naszego kraju oraz osiągnięcia naukowe.
Światowe Wystawy EXPO mają bogatą historię. Pierwsza odbyła się w Londynie w 1751 r. Ich celem jest prezentacja dorobku kulturalnego, naukowego i technicznego krajów i narodów świata. Wystawy od zawsze były okazją do współzawodnictwa w różnych dziedzinach produkcji. W 1889 r., specjalnie na EXPO, zbudowano w Paryżu Wieżę Eiffla, która miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.