Będzie to pierwsza Rada Plenarna w Australii od 1937 roku.
W niedzielę rozpoczęła się Piąta Rada Plenarna Kościoła katolickiego w Australii. Najważniejszymi tematami, które zostaną omówione podczas tego krajowego synodu, będą kultura sekularyzmu w społeczeństwie australijskim oraz słabnące praktyki religijne. Rada stanowi „historyczną okazję dla Kościoła katolickiego w Australii, aby odnowić swoje zaangażowanie w misję Jezusa Chrystusa” – powiedział w wywiadzie dla The Catholic Weekly Daniel Ang, dyrektor Centrum Ewangelizacji w archidiecezji Sydney.
Według członka komitetu wykonawczego, Rada Plenarna, która, jako najwyższe formalne zgromadzenie wszystkich Kościołów partykularnych w kraju, mające władzę ustawodawczą i zarządczą, posiada szczególny mandat do rozważenia sposobów, w jakie Kościół w Australii może wiernie i owocnie wypełniać swoją misję pośród wyzwań i perspektyw naszych czasów. Celem Synodu jest „decydowanie o tym, co wydaje się właściwe dla wzrostu wiary, organizacji wspólnej akcji duszpasterskiej oraz regulacji obyczajów i wspólnej dyscypliny kościelnej” – powiedział Ang, cytując Kodeks Prawa Kanonicznego. Przypomniał też, że „funkcją Rady Plenarnej nie jest definiowanie ani ustalanie tego, w co katolicy mają wierzyć, ani stanowienie prawa w sprawach dyscypliny, które zastrzegła dla siebie Stolica Apostolska” – powiedział. „Może ona uchwalić przepisy regulujące sposób nauczania doktryny, kultu i lepszego sprawowania rządów. Te konkretne sprawy Synod może rozważyć z korzyścią dla misyjnego działania Kościoła”. Dodał, że odnowa będzie skuteczna, jeśli uniknie pokusy «nowego pelagianizmu» i nie będzie się opierać na reformach biurokratycznych i administracyjnych. Zaznaczył, że zgromadzenie może być„konkretnym wyrazem synodalności, do której Papież Franciszek zaprasza cały Kościół”.
Z kolei abp Anthony Fisher z Sydney powiedział o wyzwaniach, przed jakimi nadal stoi Kościół w Australii, m.in. odpowiedzią na kryzys religijności wśród katolików w dobie sekularyzmu. Obecnie tylko co dziesiąty katolik w tym kraju regularnie uczęszcza na Mszę św. Poważnym zadaniem jest też dalsza praca nad ochroną małoletnich. Według duchownego, choć australijski episkopat odpowiedział pozytywnie na prawie wszystkie zalecenia Komisji Królewskiej ds. Reakcji Instytucjonalnych na Wykorzystywanie Seksualne Dzieci z 2017 r., konieczne są działania w celu zapewnienia przejrzystości i odpowiedzialności we wszystkich obszary życia kościelnego.
„Z wielką nadzieją i oczekiwaniem my, jako katolicy w Australii, przystępujemy do tego V Synodu Plenarnego, ze wspólnym pragnieniem, aby Kościół w Australii doświadczył większego nawrócenia pod wpływem Ducha Chrystusa i został odnowiony i lepiej przygotowany do głoszenia niezmiennej Ewangelii z nowym zapałem i witalnością” – powiedział Ang, przypominając na zakończenie, że tradycja katolicka musi szukać, przyjmować i głosić to, co mówi jej Duch Święty.
Będzie to pierwsza Rada Plenarna w Australii od 1937 roku. Prawie 300 delegatów weźmie udział w spotkaniach w imieniu swoich diecezji, eparchii lub zakonów. Rada plenarna Australii w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy odbędzie dwa spotkania. Aktualne obywa się w formie zdalnej z powodu ograniczeń związanych z COVID-19 i potrwa do 10 października, następne planowane jest na 4-9 lipca 2022 w Sydney.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.