W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. projektem zmian w ustawie o ochronie przyrody. Będą głosować nad przyjęciem środowej informacji rządu dotyczącej działań w sprawie katastrofy smoleńskiej.
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody określa m.in. podmioty uprawnione do wydawania opinii na temat rozporządzenia w sprawie utworzenia, zmiany granic lub likwidacji parku narodowego. Projekt dotyczy też możliwości odwołania dyrektora parku narodowego przed upływem okresu, na jaki został powołany.
Sejm zapozna się z informacją w sprawie skutków finansowych zaniechania przygotowań i realizacji inwestycji drogowych w ramach "Programu budowy dróg krajowych na lata 2008-2012" i zapowiadanego przez ministra infrastruktury anulowania 45 przetargów na budowę lub przebudowę autostrad, dróg ekspresowych i krajowych oraz obwodnic miast w ciągu dróg krajowych.
Posłowie będą też zadawać przedstawicielom rządu pytania w sprawach bieżących.
Rano planowany jest blok głosowań. Posłowie będą głosować m.in. nad przyjęciem środowej informacji rządu dotyczącej działań w sprawie katastrofy smoleńskiej.
Informację rządu przedstawił w środę w Sejmie premier Donald Tusk i minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller. Kluby PiS i PJN skrytykowały działania rządu w tej sprawie.
Debata po wystąpieniu Tuska i Millera była burzliwa; po tym jak Tusk skończył mówić, salę obrad opuścił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Powrócił po pewnym czasie, by skrytykować słowa przedstawicieli rządu, a zarazem zadeklarować, że chce pomoc polskim władzom "wyjść z pułapki", na którą jego zdaniem złożyły się liczne błędy - począwszy od wyboru podstaw prawnych wyjaśniania katastrofy.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.