Prezydent o prof. Kulskim: odszedł gorący patriota obydwu Ojczyzn - Polski i USA

Odszedł gorący patriota obydwu Ojczyzn - Polski, w której wyrósł, o której wolność walczył w Powstaniu Warszawskim i Stanów Zjednoczonych, gdzie osiadł i spędził większość życia - napisał w liście o zmarłym prof. Julianie E. Kulskim prezydent Andrzej Duda. Był wielkim Polakiem i wielkim Amerykaninem - ocenił.

W czwartek w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbywały się uroczystości pogrzebowe prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, powstańca warszawskiego, pułkownika Wojska Polskiego, profesora architektury, fundatora Fundacji Kulskich na rzecz relacji polsko-amerykańskich, kawalera Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

List do uczestników uroczystości pogrzebowych skierował prezydent Andrzej Duda. "Odszedł gorący patriota obydwu Ojczyzn - Polski, w której wyrósł, o której wolność walczył w Powstaniu Warszawskim i Stanów Zjednoczonych, gdzie osiadł i spędził większość życia, osiągając wybitne sukcesy w pracy zawodowej, akademickiej i społecznej. Był znakomitym wykładowcą, architektem i urbanistą, ekspertem Banku Światowego. Był wielkim Polakiem i wielkim Amerykaninem" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że prof. Kulski "określał siebie człowiekiem czynu i zawsze wytrwale z wiarą w powodzenie dążył do celu". "Należał do pokolenia odrodzonej niepodległej, a rodzinne tradycje legionowe i piłsudczykowskie predestynowały go na członka ścisłej elity suwerennego państwa. Ale nie dane mu było zaznać wiele z przywilejów i ograniczeń tej pozycji społecznej, wkrótce bowiem dziejowa burza wyrzuciła go, jak samotnego rozbitka, na brzeg nowego świata. Tam zaś stał tym, kogo w nim odtąd podziwialiśmy" - wskazał prezydent.

Ocenił, że "prof. Kulski czuł się słusznie dumny z własnych wspaniałych osiągnięć i amerykańskim zwyczajem nie ukrywał tego w swoich wystąpieniach i tekstach". "Imponował bogactwem doświadczeń i rozległością horyzontów. Myślał i działał ze śmiałością i rozmachem, które znamionują wielkich zdobywców, odkrywców i wynalazców. Dlatego żegnamy go dzisiaj z żalem, ale zarazem z pewnością, że na zawsze pozostanie w naszej pamięci tak, jak znamienna formuła, którą podsumował własne wspomnienia: +Oto, na czym polega dziedzictwo Białego Orła. Miłością, wiarą i ciężką pracą zawsze wygramy+" - napisał prezydent.

Po mszy urna z prochami zmarłego, w asyście honorowej Wojska Polskiego, zostanie odprowadzona na warszawski Cmentarz Powązkowski. Stamtąd kondukt żałobny wyruszy o godz. 14.30 w stronę rodzinnego grobowca, w którym zostaną złożone prochy śp. płk. prof. Juliana Kulskiego.

Prof. Julian Eugeniusz Kulski zmarł 12 sierpnia 2021 r. w Waszyngtonie. Miał 92 lata.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
wiecej »