Reklama

Profetyczny gest

Jako „mały most na drodze ku jedności” i „proroczy gest” określa w swym cotygodniowym felietonie wstępnym magazynu CTV „Octava Dies” rzecznik Watykanu utworzenie przed tygodniem Ordynariatu Personalnego dla byłych anglikanów w Anglii i Walii, którzy jako grupa pragną pełnej jedności z Kościołem katolickim.

Reklama

Ks. Federico Lombardi, będący jednocześnie dyrektorem Radia Watykańskiego oraz Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV) przypomina, że wyświęcenie na kapłanów katolickich trzech byłych biskupów anglikańskich, którzy wcześniej złożyli dymisję ze swych funkcji w Kościele anglikańskim było krokiem decydującym dla utworzenia Ordynariatu przewidzianego w konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus. Dokument ten dotyczy osób, które pragną wstąpić do Kościoła katolickiego jako grupy wiernych. Rzecznik Watykanu cytuje słowa wypowiedziane przez Benedykta XVI do episkopatu Anglii i Walii 19 września ub. roku, ostatniego dnia swej pielgrzymki do Wielkiej Brytanii. Ojciec Święty mówił wówczas o Anglicanorum coetibus jako „proroczym geście, który może przyczynić się pozytywnie do rozwoju stosunków między anglikanami a katolikami. Pomaga on nam skierować swój wzrok na ostateczny cel całej działalności ekumenicznej: przywrócenie pełnej komunii kościelnej”. 

Ks. Lombardi cytuje też wypowiedź pierwszego ordynariusza, ks. Keitha Newtona, który podziękował papieżowi za zaufanie, małżonce i rodzinie za wsparcie, Kościołowi anglikańskiemu za wszystko, co od niego otrzymał, prymasowi Wspólnoty Anglikańskiej, abp Rowanowi Williamsowi za cierpliwość i uprzejmość okazaną mu podczas długiej i niełatwej drogi przejścia do wspólnoty katolickiej. Przywołuje długi wywiad pierwszego przełożonego Ordynariatu Personalnego, w którym wspomina on jak pragnienie jedności naznaczyło całe jego życie chrześcijańskie, dzieli się głębokim doświadczeniem powszechności Kościoła przy okazji audiencji ogólnej na placu św. Piotra, mówi o swej wielkie radości dziadka, który podczas swej Mszy św. prymicyjnej mógł ochrzcić swego pierwszego wnuka.

„Utworzenie Ordynariatu Personalnego Matki Bożej z Walsingham nie jest więc znakiem podziału, lecz małym mostem na drodze ku jedności” – stwierdza rzecznik Watykanu. Jest on przekonany ,że nowa struktura będzie czymś nowym i pięknym. „Mamy nadzieję, że nowy Ordynariat angielski, a także inne, które po nim powstaną, będą mogły rodzić się i wzrastać w tym duchu. Niech w tym dziele towarzyszy i inspiruje bł. John Henry Newman – patron Ordynariatu” – stwierdza ks. Federico Lombardi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama