Ulica Żywiołów otwarta

Od soboty w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi można odwiedzać najnowszą atrakcję placówki - Ulicę Żywiołów. To stworzona za 21,5 mln zł przestrzeń do zabawy w ruchu, która ma wpływać na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy najmłodszych.

"Zrobiliśmy to dla was. Mam nadzieję, że wam się to spodoba. To, co najważniejsze, ten projekt był budowany z wami i wspólnie z wami testowany, więc myślę, że jest tym, czego oczekujecie od zmieniającego się świata i co chcielibyście, by było dla was wyznacznikiem, jak rozbudzać swoją wrażliwość, wiedzę i sprawność" – podkreśliła w sobotę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, zwracając się do pierwszych młodych gości Ulicy Żywiołów.

Nowa atrakcja Centrum Nauki i Techniki (CNiT) EC1 zajmuje trzy piętra i 1,5 tys. m kw. przestrzeni zaaranżowanej i zorganizowanej tak, aby zapewnić możliwość radosnej zabawy w ruchu, która będzie wpływać pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat.

Zdanowska podczas uroczystego otwarcia Ulicy Żywiołów zaznaczyła, że sfera dla najmłodszych to uzupełnienie oferty EC1 i CNiT oraz ważny element budowania lokalnej społeczności. "Mam nadzieję, że z tego miejsca będą korzystali nie tylko najmłodsi łodzianie, bo mamy aspiracje, by ten projekt przyciągał również osoby spoza Łodzi" – przyznała.

Kierująca CNiT EC1 Magdalena Kosiada-Sylburska dodała, że Ulica Żywiołów umożliwi dzieciom przeżycie przygody, wejście do świata nauki i przede wszystkim poczuć wielką radość.

"To piękne, kolorowe miejsce, które wciąga w wir zabawy, wzmacnia relacje i ułatwia rozumienie świata. Wierzymy, że wyniesione z niej wrażenia i wiedza zaowocują w przyszłości mądrością, pasją i niegasnącą ciekawością. Jesteśmy dumni z tej wystawy i zapraszamy do jej odwiedzania" – przekonywała.

Nowa wystawa stała CNiT została zorganizowana wokół tematu pięciu żywiołów: wody, ziemi, życia, ognia i powietrza. W pięciu strefach tematycznych zwiedzający będą mogli samodzielnie poszerzać wiedzę poprzez własne doświadczenia i eksperymenty. Atrakcyjność Ulicy Żywiołów tworzą między innymi: eksponaty i interaktywne stanowiska oraz mała architektura w postaci Pasażu Nauki i Pasażu Wyobraźni, Placu Budowy, czy Zaułka Tajemnic z różnorodnymi scenariuszami zabawy.

Wszystko uzupełni strefa wystaw czasowych, której obecna tematyka dotyczy zagadek – dźwiękowych oraz świetlnej magii.

Wystawę stworzyli doświadczeni animatorzy i edukatorzy, którzy zaprojektowali ją we współpracy z przyszłymi odbiorcami i ich rodzicami - swoje oczekiwania przedstawiali oni podczas specjalnych warsztatów. W EC1 powstała także strefa rodzica, która może być miejscem do pracy, odpoczynku czy czytelnią. Dla opiekunów z dzieckiem do 3. roku życia wydzielono m.in. przestrzeń do karmienia i przewijania.

Wykonawcą projektu jest firma New Amsterdam, która od 2009 r. zajmuje się tworzeniem i realizacją narracyjnych koncepcji wystawienniczych i ma na skoncie m.in. realizacje dla wrocławskiego Hydropolis, Muzeum Emigracji czy Muzeum II Wojny Światowej. Wartość projektu to 21,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 13,8 mln zł.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Niedziela
dzień
2°C Niedziela
wieczór
1°C Poniedziałek
noc
1°C Poniedziałek
rano
wiecej »