Senat odrzucił legalizację eutanazji

Francuski Senat odrzucił we wtorek projekt ustawy zezwalający na eutanazję. Przeciw tekstowi wypowiedzieli się wcześniej czołowi politycy rządzącej centroprawicy, w tym premier Francois Fillon.

Jeszcze przed wieczorną debatą plenarną w izbie wyższej, senacka komisja ds. społecznych przegłosowała we wtorek poprawkę, która usunęła główny zapis tekstu dotyczący eutanazji. W ten sposób ta sama komisja "ocenzurowała" przyjętą tydzień wcześniej - głosami lewicy i części prawicy - wstępną wersję projektu.

Poprawkę usuwającą kontrowersyjny zapis zgłosiła jedna z przedstawicielek rządzącej centroprawicowej Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Przyznała ona, że decydujący wpływ na jej decyzję wywarł jej partyjny kolega, premier Fillon, który dzień wcześniej w artykule na łamach "Le Monde" opowiedział się wyraźnie przeciwko legalizacji eutanazji. Odrzucony artykuł głosił, że osoba dorosła, która jest ciężko i nieuleczalnie chora, "może poprosić o skorzystanie z medycznej pomocy, pozwalającej - w następstwie świadomej decyzji (pacjenta) - na szybką i bezbolesną śmierć".

Przyjęta 18 stycznia pierwotna wersja tekstu wywołała polemikę. Przeciwko tej propozycji wystąpili - oprócz Fillona - także inni członkowie rządu, w tym minister pracy i zdrowia Xavier Bertrand.

Podzieleni w tej kwestii są opozycyjni socjaliści. Była kandydatka na prezydenta z ramienia tej partii, Segolene Royal, wyraziła swoje wątpliwości, twierdząc, że "ma duży dystans w sprawie legalizacji eutanazji".

Natomiast szefowa Partii Socjalistycznej (PS) Martine Aubry powiedziała, że jest "przychylna" takiemu rozwiązaniu. Zastrzegła zarazem, że legalizacji eutanazji powinny towarzyszyć "środki ostrożności" zapobiegające możliwym nadużyciom.

W listopadzie ub. roku PS zgłosiła już w parlamencie projekt legalizujący eutanazję, ale został on wtedy odrzucony przez deputowanych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
3°C Niedziela
noc
wiecej »