Biskup diecezji bielsko-żywieckiej, Tadeusz Rakoczy i zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko- augsburskiego, biskp Paweł Anweiler jako pierwsi rozpoczęli 26 stycznia ekumeniczny maraton biblijny w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej.
Ewangelię według św. Marka odczytało w sumie 38 osób – m.in.: prezydent Bielska-Białej, urzędnicy, samorządowcy, związkowiec, policjant, strażak, księża katoliccy i luterańscy, zakonnica, aktorzy, a nawet mistrz olimpijski w boksie, Marian Kasprzyk.
Głośną lekturę Pisma Świętego kontynuowali nieprzerwanie przez prawie dwie godziny katolicy i ewangelicy z Podbeskidzia i Śląska Cieszyńskiego. Czytała także osoba z Kościoła prawosławnego i pastor Kościoła zielonoświątkowego. Lekturze kolejnych fragmentów biblijnych towarzyszył pokaz slajdów z tekstem Pisma Świętego i obrazami z nim związanymi.
Jednym z lektorów był niewidomy, który odczytał fragmenty Ewangelii napisanej alfabetem Braille’a. Wszyscy z czytających otrzymali na koniec specjalny „Chlebek pojednania” – niewielki bochenek chleba pobłogosławiony przez biskupów dwóch wyznań.
Dyrektor Książnicy, Bogdan Kocurek zwrócił uwagę, że biblioteka z natury swojej ma charakter ekumeniczny. „To miejsce spotkań ponad podziałami. Na naszych półkach znajdują się różne pozycje o różnych charakterze. Każdy tu może przyjść. Co ważne, Biblia jest tą księgą – pierwszą z pierwszych – która była gromadzona w bibliotekach na przestrzeni wieków. My się szczycimy tym, że jedną z najstarszych książek w naszych zbiorach jest egzemplarz Biblii norymberskiej z 1520 roku” – dodaje dyrektor.
Czytanie Ewangelii transmitowało radio diecezjalne „Anioł Beskidów”. Maraton po raz pierwszy odbył się dwa lata temu.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.