Biskup diecezji bielsko-żywieckiej, Tadeusz Rakoczy i zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko- augsburskiego, biskp Paweł Anweiler jako pierwsi rozpoczęli 26 stycznia ekumeniczny maraton biblijny w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej.
Ewangelię według św. Marka odczytało w sumie 38 osób – m.in.: prezydent Bielska-Białej, urzędnicy, samorządowcy, związkowiec, policjant, strażak, księża katoliccy i luterańscy, zakonnica, aktorzy, a nawet mistrz olimpijski w boksie, Marian Kasprzyk.
Głośną lekturę Pisma Świętego kontynuowali nieprzerwanie przez prawie dwie godziny katolicy i ewangelicy z Podbeskidzia i Śląska Cieszyńskiego. Czytała także osoba z Kościoła prawosławnego i pastor Kościoła zielonoświątkowego. Lekturze kolejnych fragmentów biblijnych towarzyszył pokaz slajdów z tekstem Pisma Świętego i obrazami z nim związanymi.
Jednym z lektorów był niewidomy, który odczytał fragmenty Ewangelii napisanej alfabetem Braille’a. Wszyscy z czytających otrzymali na koniec specjalny „Chlebek pojednania” – niewielki bochenek chleba pobłogosławiony przez biskupów dwóch wyznań.
Dyrektor Książnicy, Bogdan Kocurek zwrócił uwagę, że biblioteka z natury swojej ma charakter ekumeniczny. „To miejsce spotkań ponad podziałami. Na naszych półkach znajdują się różne pozycje o różnych charakterze. Każdy tu może przyjść. Co ważne, Biblia jest tą księgą – pierwszą z pierwszych – która była gromadzona w bibliotekach na przestrzeni wieków. My się szczycimy tym, że jedną z najstarszych książek w naszych zbiorach jest egzemplarz Biblii norymberskiej z 1520 roku” – dodaje dyrektor.
Czytanie Ewangelii transmitowało radio diecezjalne „Anioł Beskidów”. Maraton po raz pierwszy odbył się dwa lata temu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.