Uczczono 22. rocznicę śmierci ks. Suchowolca

W Białymstoku uczczono w niedzielę pamięć księdza Stanisława Suchowolca, kapelana "Solidarności", który 22 lata temu zginął w wyniku zbrodniczego podpalenia jego plebanii. Sprawców nie udało się ustalić do dziś. Próbuje to zrobić pion śledczy IPN.

W parafii Niepokalanego Serca Maryi w białostockich Dojlidach, gdzie przed laty ksiądz Suchowolec pracował i gdzie w pożarze plebanii zginął, odprawiona została okolicznościowa msza św. Wzięli w niej udział przedstawiciele "Solidarności", władz oraz liczne poczty sztandarowe. Na grobie duchownego, który znajduje się przy kościele, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Ksiądz Stanisław Suchowolec zginął w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku. Miał 31 lat.

Pierwsze śledztwo w sprawie okoliczności jego śmierci zakończyło się ustaleniem, że przyczyną pożaru plebanii był zepsuty grzejnik elektryczny; zostało więc umorzone. W śledztwie pominięto jednak całkowicie wątek polityczny i fakt, że miały miejsce liczne groźby pod adresem duchownego ze względu na jego działalność w ówczesnej opozycji, a nim samym interesowała się SB.

Podjęto je jednak dwa lata później, po zapoznaniu się z ustaleniami sejmowej komisji nadzwyczajnej do zbadania działalności MSW. W nowym postępowaniu uzyskano ekspertyzy biegłych, którzy stwierdzili jednoznacznie, że przyczyną pożaru było podpalenie. Wtedy pojawiły się też ponownie przypuszczenia, że ksiądz mógł zginąć w wyniku zamachu na jego życie zaplanowanego przez SB. Ponieważ sprawców nie udało się ustalić, w sierpniu 1993 roku postępowanie ponownie umorzono.

Nie można było wtedy jednak dotrzeć do utajnionych akt SB. W listopadzie 1995 r. pełnomocnik matki księdza wystąpił do białostockiej prokuratury o odtajnienie akt SB z zasobów dawnego MSW. Prokurator badał je do kwietnia 1997 r., nie znalazł jednak dowodów, które pozwoliłyby jeszcze raz wszcząć śledztwo.

Teraz sprawę bada IPN, już w ramach większego śledztwa dotyczącego zbrodniczych struktur w dawnym MSW w latach 1956-89, które mają na koncie m.in. zamachy na duchownych i działaczy opozycji.

Jak poinformował PAP Piotr Dąbrowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, w ramach tego śledztwa śledczy wciąż wyjaśniają okoliczności śmierci ks. Suchowolca. "W toku prowadzonego śledztwa zarządzone zostały kwerendy archiwalne, poddawane są oględzinom, liczone w metrach bieżących, materiały archiwalne oraz przesłuchiwani są świadkowie" - dodał Dąbrowski.

Przed zakończeniem postępowania, IPN nie chce jednak ujawniać rezultatów tych działań, tłumacząc się dobrem śledztwa. Naczelnik Dąbrowski dodał jedynie, że wątek dotyczący księdza Suchowolca powinien być zakończony w tym roku.

Instytut przygotowuje książkę "Księża niezłomni". Publikacja jest w ostatecznej redakcji, powinna ukazać się w ciągu kilku tygodni. Znajdzie się w niej również część poświęcona Stanisławowi Suchowolcowi. Autorem artykułu o księdzu Suchowolcu jest dr Krzysztof Sychowicz z oddziału IPN w Białymstoku.

W publikacji "Przyjaciel Sługi Bożego (ks. Stanisław Suchowolec 1958-1989)", Sychowicz przypomina m.in., że Suchowolec przyjaźnił się z księdzem Jerzym Popiełuszko, a po jego śmierci z rąk SB, najpierw w Suchowoli, a potem w Białymstoku, odprawiał msze w intencji ojczyzny i beatyfikacji ks.Jerzego. Pisze też m.in. o akcji oszczerstw i pomówień prowadzonej wobec niego przez SB, a także o fizycznych atakach na duchownego. Opisuje też przebieg śledztw prowadzonych po jego śmierci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-1°C Środa
noc
-1°C Środa
rano
-1°C Środa
dzień
-1°C Środa
wieczór
wiecej »