„Niech Pan pomoże nam stać się bardzo małymi, aby On mógł być w nas wielki!” – powiedział Papież w orędziu na V Światowy Dzień Ubogich. Zaznaczył, że czuje się blisko ubogich na całym świecie. Wskazał na różne bolesne i trudne sytuacje, które są dzisiaj źródłem cierpienia ludzi: przebywanie w więzieniach, slumsach, szpitalach oraz w opuszczonych dzielnicach. Przypomniał o wojnach spychających ludzi w nędzę, ale także o samotności, lęku, depresji i uzależnieniach.
Ojciec Święty podkreślił, że Kościół niesie światu Dobrą Nowinę, która przypomina, iż Jezus potrzebuje ubogich, aby zbawić świat. On przyszedł dla nas ubogich, maluczkich, chorych, zranionych życiem, aby napełnić nas swoją miłością. Jeśli uznajemy siebie za ubogich, uznajemy swój brak, to Bóg może wejść w ten brak. Pierwsze Błogosławieństwo Jezusa odnosiło się do ubogich. Stawanie się ubogimi w naszych sercach jest radykalnym zaproszeniem do odarcia się z tego, co posiadamy lub co wydaje nam się, że posiadamy, z naszego grzechu, aby pozwolić Bogu przyjść i napełnić nas swoją miłością. Na zakończenie Franciszek zwrócił się w bardzo bezpośrednich i osobistych słowach do ubogich.
Papież: dajcie Jezusowi pierwsze miejsce w waszych sercach
„Proszę was o przebaczenie w imieniu wszystkich chrześcijan, którzy was zranili, zignorowali i upokorzyli. Każdy mężczyzna i kobieta jest świątynią Boga, wy jesteście świątynią Boga, jesteście skarbem Kościoła. Wasze miejsce nie jest przy drzwiach kościołów, ale w sercu Kościoła. Bądźcie świadomi, że jesteście szczególnie umiłowani przez Boga – podkreślił Papież. – Wśród was są ukryci święci. Zachęcam was, abyście coraz bardziej kochali Jezusa, abyście Go adorowali. On w Eucharystii czyni siebie ubogim, abyście się do Niego modlili. Dajcie mu uprzywilejowane miejsce, pierwsze miejsce w waszych sercach, aby On mógł się narodzić w nich. Bądźcie świadkami Jego miłości w świecie.“
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.