Przewodniczący Ruchu Comunione e Liberazione ks. Julián Carrón ogłosił 15 listopada swoje ustąpienie ze stanowiska – donosi agencja SIR.
W liście wystosowanym do członków ruchu założonego przez ks. Luigiego Giussaniego w 1954 roku, hiszpański kapłan stwierdził, że ustępuje „aby zmiana przywództwa, do której jesteśmy wezwani przez Ojca Świętego (...) odbyła się z zachowaniem wolności, której ten proces wymaga”. Odnosił się do dekretu wydanego przez Stolicę Apostolską w czerwcu, ustalającego limity kadencji liderów międzynarodowych stowarzyszeń wiernych i nowych wspólnot.
71-latni kapłan został ponownie wybrany na przewodniczącego Comunione e Liberazione na kolejne sześć lat w marcu 2020 roku. Pełni tę funkcję od 2005 roku, czyli od śmierci ks. Giussaniego. W 2014 roku został ponownie zatwierdzony na to stanowisko na sześć lat. Jego trzecia kadencja miała zakończyć się w 2026 roku.
Komunia i Wyzwolenie (CL) to ruch kościelny wywodzący się z grupy młodzieżowej w ramach Akcji Katolickiej. Powstał w 1954 r. w mediolańskim liceum Berchet, w którym uczył ks. Giussani. Początkowo skupiał uczniów i młodzież akademicką, dlatego też nazywał się Gioventù Studentesca (Młodzież Studencka). Obecna nazwa pojawiła się dopiero w 1969 r. W 1982 r. Papieska Rada ds. Świeckich uznała Bractwo CL za stowarzyszenie na prawie papieskim. Do Polski ruch dotarł na przełomie lat 60. i 70., choć formalnie jego obecność została zainaugurowana podczas spotkania ks. Giussaniego i polskiej Diakonii w 1983 r. w Olsztynie koło Częstochowy.
Celem istnienia ruchu jest ukazywanie Chrystusa jako jedynej prawdziwej odpowiedzi na najgłębsze wymogi i pragnienia ludzkiego serca w każdym czasie. Propozycja CL skierowana jest do każdego człowieka bez względu na wiek, zawód, czy sytuację społeczną.
Ruch obecny jest w 70 krajach na całym świecie. Najwięcej wspólnot jest we Włoszech i Hiszpanii. Łącznie skupiają około 60 tys. dorosłych członków, w tym około tysiąca w Polsce, głównie w ośrodkach akademickich, m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Warszawie i Opolu.
Włoscy członkowie CL i wychowankowie ks. Giussaniego piastują dziś ważne stanowiska w życiu społecznym, kościelnym i politycznym. Jest wśród nich m.in. emerytowany metropolita Mediolanu kard. Angelo Scola i wieloletni członek włoskiego parlamentu i były minister Rocco Buttiglione.
Od ponad 40 lat CL organizuje też doroczne Mityngi Przyjaźni między Narodami w Rimini.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.