Niemal 1 mln 712 tys. złotych zebrano w zeszłym roku w ramach zbiórki na misje przeprowadzanej w II Niedzielę Wielkiego Postu – poinformował KAI ks. Zenon Zając, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.
Krzysztof Błażyca Uczniowie szkoły w Lusace, stolicy Zambii, prowadzonej przez polskich misjonarzy W tym roku dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami przypada 20 marca. Z tegorocznych datków polskich katolików zostanie zbudowane schronisko dla dzieci ulicy z Oruro w Boliwii. Zbiórka na misje będzie przeprowadzana pod hasłem „Mieć jednego Ducha i jedno serce”. W 2011 r. można też wspierać misjonarzy wysyłając SMS-y o treści MISJE na numer 72032 (koszt 2 zł + VAT).
Z pieniędzy zebranych w zeszłym roku w niedzielę 28 lutego Dzieło Pomocy „Ad Gentes” sfinansowało już 167 projektów oraz wsparło rocznymi dotacjami posługujących na misjach księży diecezjalnych i misjonarzy świeckich. Udało się m.in. doprowadzić elektryczność i zakupić motopompę dla placówki misyjnej na Madagaskarze, wsparto przygotowania do Kongresu Miłosierdzia w Rwandzie.
Pieniądze przeznaczono też na sfinansowanie dożywiania dzieci w Ugandzie, pomoc dla sierot w Zambii w zakup leków i materiałów opatrunkowych w Tanzanii. Ponadto z pieniędzy polskich katolików Dzieło „Ad Gentes” sfinansowało także druk katechizmu dla Kazachstanu oraz remont kaplicy św. Klary w Kirgistanie.
Dzieło Pomocy „Ad Gentes” to kościelna jednostka organizacyjna erygowana przez Konferencję Episkopatu Polski. Do jej zadań należy wspieranie polskich misjonarzy w realizacji ich misji. Dzieło pomaga w realizacji projektów charytatywnych, społecznych i kulturowych na terenach misyjnych.
Obecnie na świecie pracuje 2113 misjonarzy z Polski. Wśród nich jest 283 kapłanów diecezjalnych, 1144 kapłanów i braci zakonnych, 672 siostry i 42 osoby świeckie.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.