Bp Wiktor Skworc, poświęcił w Betlejem nowy sierociniec prowadzony przez polskie siostry. Home of Peace – Dom Pokoju jest już czwartą placówką elżbietanek w Ziemi Świętej. Diecezjalna pielgrzymka z Tarnowa ma równocześnie charakter dziękczynny za 225 lat istnienia diecezji.
Po koncelebrowanej Eucharystii w kaplicy betlejemskiego sierocińca, w której wzięła udział grupa kapłanów i pielgrzymów z diecezji tarnowskiej bp Skworc dokonał uroczystego poświęcenia domu. „Małą cegiełkę” w powstaniu tego pięknego dzieła mają również diecezjanie tarnowscy ofiarnie wspomagający pracę sióstr elżbietanek.
Budowa nowego sierocińca w Betlejem rozpoczęła się w marcu 2008 r. Inicjatorką budowy jest s. Rafała Włodarczyk, elżbietanka, fundatorka istniejącego od 1967 r. sierocińca – Home of Peace na Górze Oliwnej w Jerozolimie.
W homilii bp Skworc powiedział: „Dziękujemy siostrze Rafale, że nas uczy wrażliwości na dzieci żyjące tu w Ziemi Świętej, w Jerozolimie, w Betlejem. Z tą lekcją, z tym pouczeniem wyjeżdżamy także z tego miejsca, żebyśmy jeszcze bardziej byli wyczuleni na los dzieci w naszej Ojczyźnie i w całym świecie”.
Choć dom wymaga jeszcze wiele pracy, od kilku miesięcy mieszkają w nim dwie siostry i trójka dzieci. Na uroczyste poświęcenie czwartej placówki polskich elżbietanek przybyła do Ziemi Świętej s. Emerencja Pawłowska, przełożona prowincjalna z Poznania. W słowach powitania skierowanych do bp. Skworca i pielgrzymów z Tarnowa przypomniała, że pierwsze elżbietanki przybyły do Jerozolimy 25 marca 1931 r. Przejęły wtedy opiekę nad pierwszym Domem Polskim na Starym Mieście blisko bazyliki Bożego Grobu. W latach drugiej wojny światowej powstał Nowy Dom Polski jako dom pielgrzyma dla naszych rodaków. Po wojnie sześciodniowej został założony na Górze Oliwnej sierociniec Dom Pokoju. Czwarta placówka jest kontynuacją ofiarnej służby polskich elżbietanek pielgrzymom z Polski i różnych stron świata oraz lokalnej społeczności, a zwłaszcza najbiedniejszym dzieciom.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.