Błogosławieństwo dla matek oczekujących potomstwa i małżeństw pragnących przyjąć dar życia odbyło się w sobotę w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Górce w Szczyrku. Salezjanie mają nadzieję, że ten kolejny obrzęd na „Szczyrkowskiej Górze Błogosławieństw” na stałe wpisze się w historię tego niezwykłego miejsca.
Podczas sobotniej Mszy św. kustosz sanktuarium, ks. Marek Kaczmarczyk SDB podkreślił potrzebę zawierzenia Królowej Beskidów zarówno tych matek, które oczekują na szczęśliwe rozwiązanie, jak i kobiet, których przebieg ciąży jest zagrożony. Kapłan zwrócił także uwagę, że szczególnych łask doznają w szczyrkowskim sanktuarium małżeństwa, które z różnych powodów nie mogą mieć dzieci. Przy tej okazji przywołał konkretne świadectwa uzdrowionych.
Na zakończenie Eucharystii została odmówiona modlitwa matek oczekujących dziecka. Obecne wśród pielgrzymów takie osoby przyjęły następnie błogosławieństwo.
Salezjanie zachęcają, aby w pierwszą sobotę każdego miesiąca, o godz. 11.30, gromadzić się w szczyrkowskim sanktuarium i zanosić specjalną modlitwę przez wstawiennictwo Matki Bożej Szczyrkowskiej i św. Dominika Savio. Niedawno zakonnicy wprowadzili obrzęd błogosławieństwa małych dzieci w każdą drugą niedzielę miesiąca. „Chcemy, by to sanktuarium stało się duchową Górą Błogosławieństw” – wyjaśnia ks. Piotr Wala SDB w rozmowie z KAI
Szczyrkowskie sanktuarium na Górce powstało w miejscu, w którym 25 lipca 1894 r. 12-letnia Julianna Pezda zobaczyła po raz pierwszy Matkę Bożą. Udokumentowana tradycja podaje, że od tego dnia Matka Najświętsza ukazywała się tu przez kilka miesięcy. Widzenia były udziałem trzech kilkunastoletnich dziewczynek. Matka Boska objawiła się dzieciom, namawiając do odmawiania godzinek oraz modlitwy "Anioł Pański". Obiecała również, że w miejscu objawień pojawi się źródełko o cudownych właściwościach i nakazała wybudowanie klasztoru w malowniczej scenerii Beskidu Śląskiego.
21 września 2008 r. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz ukoronował cudowny obraz Matki Bożej Królowej Beskidów. Parę złotych koron dla obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem – poświęconych przez Benedykta XVI – wykonano z wotów przynoszonych przez pielgrzymów jako dary wdzięczności za łaski i cuda.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.