Ta największa katolicka organizacja humanitarna zrzesza 162 krajowe Caritas i jest na służbie potrzebującym w ponad 200 krajach na całym świecie.
Caritas Internationalis skończyła 70 lat. Ta największa katolicka organizacja humanitarna zrzesza 162 krajowe Caritas i jest na służbie potrzebującym w ponad 200 krajach na całym świecie. Papież Franciszek nazwał tę organizację „miłującą ręką Kościoła, wyciągniętą w stronę ubogich i bezbronnych, w których obecny jest Chrystus”.
Asystent kościelny Caritas Internationalis podkreśla, że głoszenie Ewangelii, do którego zobowiązani są wierzący, to nie tylko proklamowanie Słowa, ale i konkretna służba potrzebującym. Caritas narodziła się z pragnienia Piusa XII utworzenia organu koordynacyjnego, który stawiałby czoła potrzebom humanitarnym po II wojnie światowej oraz pomagałby ofiarom konfliktów. „Z 12 Caritas, które decyzją papieża Piusa XII, 12 grudnia 1951 roku, spotkały się w Rzymie wyrosło ogromne drzewo, które wciąż będzie się rozwijać dając ludziom nadzieję na lepszą przyszłość” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Pierre Cibambo.
„Dziś mamy 162 członków działających w ponad 200 krajach i terytoriach. Jesteśmy uznawani za drugą po Czerwonym Krzyżu organizację humanitarną. Jesteśmy obecni od parafii po diecezje, aby dawać świadectwo, reagować na sytuacje kryzysowe, towarzyszyć wspólnotom dążącym do poprawy ich warunków życia, a w razie potrzeby być gotowym do ich obrony. Taka jest misja Kościoła na całym świecie – mówi papieskiej rozgłośni ks. Cibambo. - Naszym zadaniem jest zawsze służyć, towarzyszyć i bronić ubogich, patrząc na wyzwania współczesnego świata, jak to wskazał Franciszek w swych encyklikach Laudato sì i Fratelli tutti, podkreślając kryzysy ekologiczne i społeczne, które charakteryzują dzisiejsze społeczeństwo. Wiemy, że niestety nową fazę ubóstwa wywoła właśnie kryzys ekologiczny, który będzie stanowił nowe oblicze ubóstwa.“
Z okazji jubileuszu Caritas Internationalis lansuje ogólnoświatową kampanię „Razem działamy dzisiaj dla lepszego jutra” („Together we – act today fo a better tomorrow”). „Jej celem jest stawienie czoła kryzysowi ekologicznemu, który jest zarazem kryzysem społecznym, a co za tym idzie troska o nowych ubogich i potrzebujących” – mówi ks. Cibambo. Asystent kościelny Caritas Internationalis zauważa, że kompasem wyznaczającym kierunek na tej drodze są dwie papieskie encykliki o ochronie stworzenia i międzyludzkim braterstwie - Laudato sì i Fratelli tutti.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.