Zaangażowaniu Kościoła w rozwój Burkina Faso poświęcona jest konferencja zorganizowana przez episkopat tego kraju we współpracy z miejscową Caritas.
Pięciodniowe spotkanie odbywa się w stołecznym Wagadugu. Uczestniczą w nim przedstawiciele wszystkich diecezji, reprezentanci zgromadzeń misyjnych pracujących w tym afrykańskim kraju oraz świeccy zaangażowani w różne inicjatywy dążące do społeczno-gospodarczego rozwoju Burkina Faso.
„Także Kościół może wnieść znaczący wkład w integralny rozwój Burkińczyków” – podkreśla sekretarz generalny tamtejszej Caritas. Ks. Isidore Traogo zauważa, że najważniejsze jest inwestowanie nie w struktury, co głównie czyni państwo, ale w człowieka. Przede wszystkim chodzi o zapewnienie swobodnego dostępu do edukacji i służby zdrowia. „Tylko wykształcony i zdrowy obywatel może wnieść autentyczny wkład w rozwój tego zachodnioafrykańskiego kraju” – zauważa przedstawiciel Caritas.
Przy okazji konferencji w Wagadugu przypominano, że poprzez ciągłe ubożenie ludności w Burkina Faso pogłębiła się znacznie przepaść między ludźmi dobrze sytuowanymi, a tymi, którzy nie mają dosłownie za co żyć. Wskazano jednocześnie, że rozwój Afryki nie dokonuje się wszędzie z taką samą szybkością. Są obszary uprzywilejowane i takie, które wydają się zapomniane, gdy chodzi o rozwój społeczno-gospodarczy.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.