Nowy ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej Wojciech Zajączkowski wręczył we wtorek na Kremlu listy uwierzytelniające prezydentowi Rosji Dmitrijowi Miedwiediewowi.
W uroczystości, która odbyła się w Sali Aleksandrowskiej Wielkiego Pałacu Kremlowskiego, uczestniczyli minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko.
Odbierając listy uwierzytelniające od ambasadora RP prezydent Miedwiediew określił Polskę jako ważnego i bardzo perspektywicznego partnera Rosji. Wyraził nadzieję, że jego niedawna wizyta w Warszawie otworzyła nową stronicę w historii między obu państwami.
Gospodarz Kremla podkreślił, że "mamy obowiązek nie tylko pamiętać o przeszłości, ale także patrzeć w przyszłość". "Jeśli te dwa składniki będą harmonijnie reprezentowane, to jestem przekonany, że rosyjsko-polska współpraca będzie się rozwijała we wszystkich sferach" - powiedział Miedwiediew.
Wraz z ambasadorem RP listy uwierzytelniające Miedwiediewowi wręczyli także nowi szefowie misji dyplomatycznych dziewięciu innych państw, w tym Republiki Czeskiej, RPA, Ukrainy, Węgier i Włoch. Z każdym z nich prezydent FR odbył krótką rozmowę.
Ambasador Zajączkowski zastąpił Jerzego Bahra, który kierował ambasadą RP w Rosji od czerwca 2006 do września 2010 roku.
Nowy polski ambasador przyjechał do Moskwy 30 listopada.
Zajączkowski urodził się 19 grudnia 1963 roku w Bydgoszczy. Ukończył studia na wydziale historycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; w 1999 roku uzyskał doktorat z zakresu nauk politycznych w Polskiej Akademii Nauk.
W 1988 roku był redaktorem Ośrodka Dokumentacji i Studiów Społecznych; przez kolejne dwa lata związany był z pismem "Res Publica".
W 1991 roku rozpoczął pracę w Ośrodku Studiów Wschodnich; zajmował się sprawami rosyjskimi. Równolegle Zajączkowski współpracował z Ośrodkiem Studiów Międzynarodowych przy Senacie.
W latach 1993-1998 był dyrektorem programowym Forum Europy Środkowo-Wschodniej przy Fundacji im. Stefana Batorego. W latach 1997-1998 wchodził w skład pięcioosobowego zespołu międzynarodowego koordynującego pomoc dla białoruskich organizacji pozarządowych i politycznych.
Przez dwa lata (1998-2000) był radcą polskiej ambasady w Moskwie, a następnie, przez kolejne cztery lata, radcą ambasady RP w Kijowie.
W latach 2004-2007 pracował w MSZ - był zastępcą dyrektora departamentu Europy i dyrektorem departamentu polityki wschodniej.
W lutym 2008 roku został doradcą premiera Donalda Tuska, a we wrześniu 2008 roku - ambasadorem RP w Rumunii.
Włada pięcioma językami: angielskim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim oraz rumuńskim.
Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)
mal/ mmp/ ap/ gma/
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.