Z powodu awarii spowodowanych silnym wiatrem w woj. pomorskim w środę rano dostaw prądu pozbawionych jest ok. 12 tys. odbiorców. Huraganowe uderzenia wiatru przewracały drzewa, łamały słupy i uszkadzały linie energetyczne.
Energetycy zapowiadają, że w środę przywrócą dostawy energii.
Rzeczniczka gdańskiego oddziału spółki Energa-Operator, Alina Geniusz-Siuchnińska poinformowała, że do naprawy zostały awarie w miejscach trudnodostępnych, gdzie konieczna jest np. wymiana słupów.
Jak poinformowała, najtrudniejsza sytuacja jest teraz w powiecie wejherowskim, gdzie na zasilanie oczekuje 7,8 tys. gospodarstw w miejscowościach Luzino, Szemud, Linia, Łęczyce, Choczewo, Gniewino oraz okolice Wejherowa.
W powiecie tczewskim bez zasilania jest 1,1 tys. odbiorców w miejscowościach Jodłowno, Pomlewo, Czapielsk, Łapino, Klonowo Dolne, Trzepowo, Czarna Huta i Piekło Dolne.
W powiatach kartuskim i kościerskim - bez zasilania pozostało 810 odbiorców w miejscowościach Smolniki, Stężyca, Sikorzyno, Leźno, Trzepowo i Kalisz. W powiecie puckim bez zasilania pozostało 330 odbiorców w miejscowościach Krokowa i w rejonie Pucka.
Małgorzata Robińska ze słupskiego oddziału spółki Energa-Operator poinformowała, że także na terenie podległym temu oddziałowi poprawiła się sytuacja. Prądu pozbawionych jest jednak nadal ok. 2 tys. gospodarstw.
Najtrudniejsza sytuacja jest w gminach: Czarna Dąbrówka, Cewice, Nowa Wieś Lęborska, Potęgowo, Bytów, Miastko, Parchowo, Kępice, Studzienice, Tuchomie i Koczała.
We wtorek w południe w Pomorskiem dostaw prądu pozbawionych było ponad 90 tys. odbiorców. W kulminacyjnym momencie wiatr miejscami osiągał prędkość do 110 km/godz.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.