Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nominacje ambasadorskie: Andrzej Ananicz pokieruje placówką w Pakistanie, Adam Krzymowski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jerzy Chmielewski w Bośni i Hercegowinie, Małgorzata Galińska-Tomaszewska na Kubie i Marian Przeździecki w Tadżykistanie.
Informacja o decyzji prezydenta pojawiła się w Monitorze Polskim z 8 lutego.
Kandydaturę b.szefa Agencji Wywiadu Andrzeja Ananicza na ambasadora w Pakistanie sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych zaopiniowała pozytywnie w październiku.
Ananicz podkreślał wówczas, że praca dyplomacji w Pakistanie nacechowana jest dużym poziomem niepewności. Zaznaczył, że jednym z zadań kierowanej przez niego placówki będzie dbanie o to, by nasza misja w sąsiednim Afganistanie przebiegała spokojnie. W prowincji Ghazni w Afganistanie, która znajduje się blisko granic pakistańskich, Polska ma 2600 żołnierzy.
Ananicz od 2008 roku kieruje Akademią Dyplomatyczną Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W latach 2004-2005, a także krótko w 2008 roku był szefem Agencji Wywiadu. Od 2001 r. przez cztery lata był ambasadorem Polski w Turcji.
Ukończył turkologię na Uniwersytecie Warszawskim, obronił pracę doktorską z iranistyki. Był stypendystą Christ Church College Uniwersytetu w Oksfordzie, pracował na Uniwersytecie Warszawskim.
Do MSZ przyszedł, gdy szefem dyplomacji był Krzysztof Skubiszewski. Zajmował się krajami Europy Wschodniej - był m.in. jednym z negocjatorów traktatu polsko-rosyjskiego. W 1992 r. został podsekretarzem stanu, funkcję te pełnił do 1994 roku.
Od 1994 roku był doradcą do spraw zagranicznych prezydenta Lecha Wałęsy, a następnie podsekretarzem i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. W listopadzie 1997 roku został wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka.
Pracował w zespole negocjującym warunki członkostwa Polski w UE. Zna angielski, niemiecki, rosyjski, turecki i perski. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.
Także w październiku Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydatury na ambasadorów RP m.in. w Tadżykistanie i na Kubie.
Galińska-Tomaszewska - nowa ambasador na Kubie - ukończyła neofilologię oraz lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w MSZ m.in. w Departamencie Ameryki Północnej i Południowej, Protokole Dyplomatycznym oraz w Departamencie Konsularnym i Polonii.
W latach 1995-2002 była I sekretarzem i radcą w ambasadzie w Limie, w latach 2004-2007 I radcą w ambasadzie RP w Meksyku, a w 2008 roku charge d'affaires w ambasadzie RP w Montevideo. W 2010 r. była doradcą prezesa NBP ds. protokołu.
Zna biegle języki francuski i hiszpański, komunikatywnie portugalski, a w stopniu podstawowym angielski. Jest mężatką, ma troje dzieci.
Przeździecki - nowy ambasador w Tadżykistanie - ukończył prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zna biegle rosyjski i w stopniu podstawowym angielski.
Pracował m.in. w Wydawnictwie Życie i Wiedza S.A., Państwowym Funduszu Osób Niepełnosprawnych i w Centralnym Zarządzie Poczty Polskiej. W latach 2005-2006 był głównym doradcą prezesa Rady Ministrów, a następnie dyrektorem gabinetu prezydenta Warszawy. W latach 2006-2007 pełnił funkcje doradcy prezesa zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Jerzy Chmielewski - nowy ambasador w Bośni i Hercegowinie - ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej i Słowiańskiej UW. W latach 1970-1991 był wykładowcą w Instytucie Filologii Słowiańskiej UW. W latach 1993-1995 pracował w MSZ w Departamencie Europy.
W latach 1991-1995 był ambasadorem w Belgradzie, w latach 1997-2003 w Zagrzebiu, a od 2008 do 2010 w Rzymie. Jest tłumaczem prozy chorwackiej i serbskiej. Zna ponadto: rosyjski, angielski, słoweński, macedoński, słowacki oraz biernie czeski. Jest żonaty, ma jedno dziecko.
Adam Krzymowski - nowy ambasador w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - ukończył politologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (1998 r.), a także Podyplomowe Studium Bezpieczeństwa Narodowego (2000 r.) organizowane przez Uniwersytet Warszawski i MON.
W latach 1999-2000 pracował jako specjalista w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Od 2002 roku jest wykładowcą w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej, a od 2004 roku również w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki. W latach 2006-2007 był członkiem Międzyresortowego Zespołu ds. Opracowania Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Polski. Od 2008 roku pracuje w KPRM w Biurze Pełnomocnika Premiera ds. Dialogu Międzynarodowego.
Jest żonaty. Zna angielski i niemiecki oraz w stopniu komunikatywnym również arabski, francuski, włoski i rosyjski.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.