W minioną niedzielę (6 lutego br.), przedstawiciele Unii Afrykańskiej przybyli do Abidżanu
Panel, składający się z pięciu afrykańskich prezydentów ma na celu spotkanie z Laurentem Gbagbo oraz Alassanem Ouattara dotyczące już ponad dwumiesięcznego kryzysu w kraju, po drugiej turze wyborów prezydenckich. W poniedziałek odbyło się spotkanie z Guillaumem Soro, premierem rządu Ouattary oraz z przedstawicielami obozu pro Gbagbo. Celem misji jest analiza sytuacji oraz podjęcie decyzji zobowiązujących obie strony konfliktu.
W poniedziałek (7 lutego br.) doszło po raz kolejny do ostrych starć między policją a ludnością cywilną w abidżańskiej dzielnicy Abobo. Mieszkańcy dzielnicy zebrali się w kilku miejscach aby wyrazić sprzeciw przeciwko kolejnemu przedłużeniu godziny policyjnej w tej części miasta oraz przeciwko nadużywaniu siły przez policję i wojsko w godzinach nocnych. Interwencja policji przerodziła się w uliczną walkę, w wyniku której kilkanaście osób zostało rannych. Napięcie sięgnęło zenitu, kiedy manifestanci chcieli podpalić jeden z komisariatów policji. Słóżby porządkowe użyły broni palnej w celu zaprzestania działań tłumu. Manifestacje zakończyły się w godzinach popołudniowych. We wtorek rano odnaleziono trzy ciała osób zabitych w niewyjaśnionych okolicznościach.
We wtorek (8 lutego br.), w budynku głównej siedziby skarbu państwa, w administracyjnej części Abidżanu Plateau, doszło do wybuchu pożaru. Według telewizji państwowej RTI, przyczyny pożaru nie są znane ale mogło to być zwarcie instalacji elektrycznej. Według różnych źródeł, nikt nie został ranny. Według pracowników ministerstwa finansów ważne strategicznie dokumenty zostały strawione przez ogień.Komentatorzy podkreślają, iż pożar tego ważnego budynku, zbiegł się w czasie z walką między Gbagbo a Ouatarą o kontrolę instytucji finansowych kraju w sytuacji coraz bardziej pogłębiającego się kryzysu.
Źródła: AFP, Xinhua, Reuters.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.