Biskupi Paragwaju wezwali wiernych do budowania Królestwa Bożego w realiach świata.
Paragwajski Kościół przeżywa Rok Świeckich. Z tej okazji episkopat wezwał wiernych do budowania Królestwa Bożego w realiach świata i bycia uczniami misjonarzami, do czego zachęca Papież Franciszek. „Paragwaj potrzebuje świeckich oddanych Chrystusowi i Jego Kościołowi, aby przezwyciężyć strukturalne nierówności społeczne, korupcję, szerzącą się przestępczość i marginalizację najsłabszych” – napisali biskupi.
„Życie chrześcijańskie, osobiste nawrócenie i świadoma deklaracja unikania grzechu, to jedyne sposoby, aby pokonać egoistyczny indywidualizm i chciwość, które niszczą Paragwaj i powodują powiększanie się nierówności społecznych” – czytamy w bożonarodzeniowym liście pasterskim episkopatu. Biskupi przypominają, że Rok Świeckich zbiega się z początkiem Synodu o synodalności i zachęca do budowania Kościoła słuchającego i otwartego na laikat.
Zdaniem biskupów jedynie świeccy żyjący Ewangelią mają szansę pokonać ubóstwo, które jest wielką plagą Paragwaju. Powoduje ono wykluczenie i odrzucenie najsłabszych, rodzi korupcję, nierówności i przemoc. „Nadszedł czas, aby świeccy przejęli wiodącą rolę w walce z tymi grzechami. Do tego konieczne jest pogłębienie formacji laikatu w celu budowania jego realnej więzi z Chrystusem” – czytamy w liście.
Powołaniem świeckich jest uświęcanie przestrzeni, w której żyją i nasycanie jej Ewangelią, mówiąc wprost: „zakasanie rękawów i spotkanie z drugim człowiekiem” – piszą biskupi. „Świeccy, pracując i żyjąc w różnych środowiskach, docierają na peryferie miast i do miejsc niedostępnych dla duszpasterzy. Nie powinni więc odgradzać się od świata, ale w nim żyć i wychodzić do niego z ewangelicznym przesłaniem.
Biskupi także zachęcają świeckich zaangażowanych w administrację publiczną i politykę, jak również w inne sektory życia społecznego, takie jak sport czy kultura, aby nie uchylali się od odpowiedzialności za przekształcanie rzeczywistości i tworzenie sprawiedliwych struktur według kryteriów ewangelicznych. Episkopat zauważa, że współczesna rzeczywistość życia społecznego jest coraz bardziej brutalna, dlatego wzywa wspólnoty parafialne do wspierania swoich członków zaangażowanych społecznie w ich misji ewangelizacyjnej.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.