Odbywa się online. Zarejestrowało się ponad 4600 osób.
Do udziału w Europejskim Spotkaniu Młodych, organizowanym przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, zarejestrowało się ponad 4600 osób. Spotkanie odbywa się online z nadzieją, że w lipcu uda się młodym osobiście przybyć do Turynu na jego drugi etap. „Pandemia zmieniła formę spotkania, ale nie jego sens i istotę. Jako pielgrzymi wiemy, że w drodze nie zawsze wszystko idzie zgodnie z naszymi planami” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Luca Ramello.
Pracujący w Turynie kapłan wskazuje, że w czasie tegorocznego spotkania wybrzmiewa szczególna modlitwa o jedność i o ustanie pandemii. W rozważaniach obecne są tematy związane m.in. z troską o wspólny dom oraz okazywaniem solidarności migrantom, uchodźcom i ludziom zapchniętym na margines.
Młodzi usłyszeli też o dramacie rozgrywającym się na Lampedusie, gdzie przez przybyciem do Turynu gościł przeor Wspólnoty z Taizé. „Brat Alois przywiózł ze sobą krzyż zrobiony z łodzi, na której do Europy przybyli migranci” – mówi ks. Ramello.
„Covid zablokował możliwość przyjęcia młodych, ale nie modlitwę. Na szczęście w spotkaniu bezpośrednio uczestniczy grupa ok. tysiąca młodych turyńczyków wraz z maleńkimi delegacjami z różnych krajów – mówi papieskiej rozgłośni ks. Ramello. – Pandemia odebrała nam wymiar wspólnego święta, jakim zawsze są te spotkania, ale poprowadziła za to do esencji duchowości, przypomniała o korzeniach naszej Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, która trwa od 1978 roku. Pozwala nam to innymi oczami spojrzeć na nasze życie, które przecież jest pielgrzymką. To doświadczenie uczy nas drogi wiary, także w chwilach trudności, na wzór Maryi. Odkrywamy w tych dniach, że jesteśmy pielgrzymami wiary i nadziei.“
Europejskie Spotkanie Młodych miało odbyć się w Turynie w ubiegłym roku, jednak z powodu pandemii zostało odwołane. Przedłużający się kryzys sanitarny zmusił organizatorów do zmiany formuły także w tym roku: pod koniec roku (od 28 grudnia 2021 r. do 1 stycznia 2022 r.) odbywa się spotkanie dla ograniczonej grupy młodzieży, które jest transmitowane online, a w lipcu 2022 roku – jak ufają bracia z Taizé – dla wszystkich chętnych.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.