O wpisanie bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości zwróciły się do UNESCO władze Autonomii Palestyńskiej. Oficjalne podanie złożył w ubiegłym tygodniu w paryskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury premier Palestyny Salam Fajjad.
Podkreśla się, że po raz pierwszy Autonomia Palestyńska zgłasza do UNECO taką propozycję. Znamienne jest, że wybrała w tym celu chrześcijańskie miejsce kultu.
Kościół wznoszący się nad grotą, w której narodził się Chrystus, należy do miejsc najbardziej na świecie odwiedzanych i najdroższych chrześcijanom. W ub. r. przez bazylikę w Betlejem przeszło ok. 2 mln pielgrzymów i tyle samo przewiduje się w roku bieżącym. Jak zapewniła przedstawicielka UNESCO dla terytoriów palestyńskich Louise Haxthausen, są duże szanse, że obiekt zostanie wpisany na listę światowego dziedzictwa już przed upływem pierwszej połowy przyszłego roku. W ciągu ostatnich 40 lat znalazło się na niej ok. 900 miejsc znacznej wartości kulturalnej czy przyrodniczej.
Bazylika Grobu Pańskiego wraz z całym jerozolimskim Starym Miastem znajduje się już od 1982 r. na liście obejmującej obecnie 34 obiekty Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości, uznane za zagrożone. Została tam wpisana na propozycję Królestwa Jordanii.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.