„Chory ma prawo do opieki duchowej. Leczymy nie tylko ciało, ale i duszę” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń odwiedzając 11 lutego br. pacjentów jednej z klinik znajdujących się w Katowicach przy ul. Francuskiej. „Dlatego opieka duszpasterska w szpitalach jest bardzo ważna” - podkreślił.
Abp Zimoń stwierdził, że do pracy z chorymi przygotowują się już klerycy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, którzy po drugim roku przez dwa miesiące jako wolontariusze pracują w szpitalach całego regionu. Zdaniem metropolity katowickiego duszpasterstwo chorych jest w archidiecezji dobrze rozwinięte. We wszystkich szpitalach pracują kapelani, są kaplice. Zaakcentował, że duszpasterstwo w placówkach zdrowia obejmuje nie tylko chorych, ale również pracowników służby zdrowia.
Przypomniał, że Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego, we wspomnienie Matki Boskiej z Lourdes, ustanowił Jan Paweł II.
Nawiązując do nagłej śmierci abp Józefa Życińskiego, który zmarł w Rzymie 10 lutego, abp Zimoń stwierdził, że jest to wielka strata zarówno dla Kościoła katolickiego w Polsce, jak i dla polskiej kultury. „On był obecny w kulturze polskiej”. Podkreślił, że abp Życiński był człowiekiem wielkiej pracy, który wykorzystał wszystkie swe zdolności. „Tacy szybko się spalają” - dodał. Zaznaczył, że abp Życiński był bardzo odważny, niezwykle wrażliwy na znaki czasu i umiał odpowiadać na wszystkie pytania, które zwłaszcza młody człowiek ma wobec sytuacji na polskiej ziemi. Wspominał pobyt abp Życińskiego w Katowicach na uroczystości wręczenia doktoratu honoris causa Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego kard. Zenonowi Grocholewskiemu pod koniec ubiegłego roku oraz swoje styczniowe spotkanie z nim w Lublinie. „Uprzytamniamy sobie, że każdy z nas może być tak nagle odwołany z tego świata”.
11 lutego we wszystkich szpitalach na terenie archidiecezji katowickiej odczytane zostało słowo abp Zimonia na XIX Światowy Dzień Chorego. Metropolita katowicki napisał, że ten dzień ma na celu zwrócenie uwagi na obecność chorego wśród nas. Jest wołaniem o godność każdego człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci. „Drodzy Chorzy, duchowo staję przy każdym z was, przy waszych rodzinach, przy wszystkich pełniących ofiarną służbę w klinikach, szpitalach i ośrodkach lecznictwa” - czytamy w liście abp Zimonia. „Zwracam się z prośbą do kompetentnych władz, ażeby dołożyły starań o rozwój i doskonalenie odpowiednich struktur opieki zdrowotnej, aby służyły one pomocą i były wsparciem dla cierpiących, a przede wszystkim dla najuboższych”. Metropolita katowicki życzył wszystkim wytrwałości w okazywaniu miłosierdzia i opieki Maryi Uzdrowienia Chorych.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.