Parafia św. Antoniego w Sokółce rozpoczęła sprzedaż denarów z wizerunkiem kościoła. Dochód z ich sprzedaży ma wspomóc remont kaplicy, w której zostanie w przyszłości umieszczona hostia - od ponad dwóch lat przedmiot kultu wiernych.
W mediach wydarzenia z kościoła w Sokółce są nazywane "cudem", w komunikatach kościelnych - "zjawiskami eucharystycznymi". Chodzi o komunikant, upuszczony przypadkowo przez kapłana na ziemię podczas udzielania komunii i umieszczony potem w wodzie, by się rozpuścił, a na którym pojawiła się plama przypominająca krew.
Według ustaleń komisji kościelnej badającej tę sprawę w 2009 roku, miały wówczas miejsce "zjawiska eucharystyczne" i nie było ingerencji osób trzecich. Po zakończeniu prac komisji, dokumentacja sprawy została przekazana do Stolicy Apostolskiej.
Parafia, w której miało to miejsce, remontuje teraz kaplicę, w której hostia ma się znaleźć.
Tzw. miedziaki kościelne, o nominale 12 denarów z wizerunkiem Matki Boskiej Sokólskiej i frontonem kościoła w Sokółce, wybiła Mennica Kresowa z Białegostoku w porozumieniu z sokólską parafią. Jak powiedział PAP proboszcz parafii ks. Stanisław Gniedziejko, monety wybito na pamiątkę podniesienia kościoła św. Antoniego do rangi siedziby Sokólskiej Kapituły Kolegiackiej.
Dochód ze sprzedaży denarów parafia chce przeznaczyć na remont kaplicy Matki Bożej Różańcowej znajdującej się w kościele, gdzie ma zostać przeniesiona hostia. Kaplica ma być gotowa do końca września. Proboszcz powiedział, że chciał w ten sposób upamiętnić wydarzenie "cudu eucharystycznego".
Mennica wybiła łącznie 13,5 tys. monet: z mosiądzu, srebra i mosiądzu patynowego. Można je kupić m.in. w księgarni przy kościele św. Antoniego. Ks. Gniedziejko powiedział, że sprzedaż dopiero się rozpoczęła, więc na razie nie ma dużego zainteresowania kupnem monet.
Jak powiedział PAP Mariusz Konopko z Mennicy Kresowej w Białymstoku, mennica przez wybijanie monet chce promować Podlasie - gminy, miasteczka, zabytki, a także konkretne wydarzenia z tego regionu. Dodał, że to mennica decyduje, czy dany temat wart jest upamiętnienia na okolicznościowych monetach.
Tak było z parafią św. Antoniego w Sokółce - w tym roku przypada druga rocznica podniesienia kościoła do rangi kolegiaty. Konopko dodał, że był to też dobry moment na przypomnienie "cudu", który miał miejsce w Sokółce.
Podobne monety, miedziaki kościelne, mennica wybiła z wizerunkiem parafii w Bielsku Podlaskim. Dodatkowo też powstały m.in. monety z okazji 300-lecia cudu na Górze Grabarce czy monety z wizerunkami miast i gmin województwa podlaskiego.Konopko powiedział, że obecnie mennica ma w planach wybicie okolicznościowych monet z podlaskimi meczetami.
Mennica Kresowa od momentu powstania w 2008 roku wybiła ok. 400 rodzajów różnych monet.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.