Z powodu braku nowych powołań zamyka podwoje francuskie opactwo trapistów Notre-Dame des Neiges (Matki Bożej Śnieżnej) w regionie Ardèche. Decyzję o tym podjęło ostatnich dziesięciu mnichów w Wigilię Bożego Narodzenia, poinformował 11 stycznia francuski dziennik „La Croix”.
W 2021 roku zmarło dwóch braci. Decyzja o zamknięciu zapadła po ponad dwóch latach rozważań. Bracia chcą najpóźniej do września zdecydować, do którego opactwa się przeniosą.
Opactwo Notre-Dame des Neiges, tradycyjne miejsce życia duchowego w górskiej gminie Saint-Laurent-les-Bains, jest związane z bł. Karolem de Foucauld (1858-1916), który 15 maja 2022 roku zostanie kanonizowany w Rzymie. W 1890 roku zamieszkał on w tym opactwie jako nowicjusz, skąd został wysłany do Syrii, a następnie do Algierii. W Notre-Dame des Neiges spędził też kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości przez Algierię w latach 60. XX wieku trapista i lekarz, bł. Brat Luc (Paul Gabriel Dochier), zamordowany w 1996 roku mnich z Tibhirine.
Opactwo Notre-Dame des Neiges, założone w 1852 roku przez mnichów z opactwa w Aiguebelle, jest również znane pielgrzymom zmierzającym do Santiago de Compostela.
Trapiści, czyli cystersi ściślejszej obserwancji, należą do najsurowszych zakonów Kościoła katolickiego. Niezależny zakon tworzą od 1892 roku. Ich początki w La Trappe we Francji sięgają XVII wieku. Według ostatnich danych zakonu, na świecie istniało około 100 męskich i 75 żeńskich klasztorów trapistów, co oznacza ponaddwukrotny wzrost ich liczby w ciągu 75 lat. Jednocześnie jednak liczba zakonników znacznie się zmniejszyła do około 1700 trapistów i 1550 trapistek na całym świecie (stan na koniec 2019 roku).
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.