Władze Belgii cofnęły pozwolenie na pobyt imamowi największego meczetu w kraju, Mohamedowi Toujganiemu. Według sekretarza stanu ds. azylu i migracji Sammy'ego Mahdiego imam siał nienawiść i stanowił poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Sekretarz stanu już w październiku wycofał imamowi meczetu, który znajduje się w brukselskiej dzielnicy Molenbeek, pozwolenie na pobyt w Belgii. Toujgani odwołał się od tej decyzji.
W czwartek rano rozgłośnia VRT poinformowała, że imam opuścił już Belgię. Według Mahdiego pochodzący z Maroka przywódca religijny stanowił poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego - przypomina dziennik "De Standaard".
"Chcemy wysłać sygnał, że ten, kto sieje nienawiść, dzieli nasze społeczeństwo i zagraża naszemu bezpieczeństwu, nie jest mile widziany w naszym kraju" - cytuje ministra "DS".
Toujgani, który nie ma belgijskiego obywatelstwa, musi przestrzegać zakazu wjazdu do Belgii przez następne 10 lat.
"DS" pisze, że Toujgani, choć mieszkał w Belgii od 1982 r., nie mówił ani po francusku, ani po niderlandzku. W 2019 r. ujawniono nagranie z 2009 r., na którym Toujgani wzywał podczas kazania do palenia Żydów.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.