Zełenski po spotkaniu z Blinkenem: nie będzie decyzji o Ukrainie bez Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po środowym spotkaniu w Kijowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oświadczył, że liczy na wzmocnienie współpracy gospodarczej i finansowej między państwami. Wyraził przekonanie, że nie będzie "decyzji o Ukrainie bez Ukrainy".

"Zakończyłem negocjacje z sekretarzem stanu Blinkenem. Doceniam osobiste zaangażowanie w deeskalację sytuacji wokół Ukrainy" - napisał Zełenski na Twitterze.

Dodał, że jest wdzięczny za wsparcie ze strony USA w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki. Zaznaczył też, że liczy na wzmocnienie współpracy gospodarczej i finansowej między krajami. "Jestem przekonany, że nie będzie decyzji o Ukrainie bez Ukrainy" - oznajmił Zełenski.

Blinken z kolei określił jako "bezprecedensowe zagrożenie dla Ukrainy" zgromadzenie przez Rosję 100 tys. żołnierzy przy ukraińskiej granicy - podaje Interfax-Ukraina.

Jak dodał, prezydent USA Joe Biden chciał, by sekretarz stanu udał się na Ukrainę i porozmawiał z Zełenskim o negocjacjach z Rosją, które odbyły się w minionym tygodniu, oraz o następnych krokach, w tym o spotkaniu w piątek w Genewie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Wizyta ma też potwierdzić amerykańskie wsparcie dla Ukrainy.

Szef amerykańskiej dyplomacji przybył na Ukrainę w środę rano. Na początku wizyty spotkał się z pracownikami ambasady USA w Kijowie. Po rozmowach z Zełenskim zaplanowano spotkanie z szefem MSZ Dmytrem Kułebą. Ukraińskie MSZ podało, że spotkanie w cztery oczy już się rozpoczęło.

W czwartek Blinken poleci do Berlina, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, by dyskutować o możliwej reakcji na wszelkie rosyjskie działania militarne przeciwko Ukrainie. W piątek w Genewie Blinken będzie rozmawiał z szefem dyplomacji Rosji Ławrowem.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
20°C Czwartek
wieczór
17°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
19°C Piątek
dzień
wiecej »