Papież Benedykt XVI przyjął w czwartek na prywatnej audiencji w Watykanie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. "To bardzo ważne spotkanie" - powiedział papież witając gościa.
Było to drugie spotkanie Benedykta XVI z rosyjskim przywódcą. Po pierwszej audiencji w grudniu 2009 roku stosunki między Watykanem a Moskwą zostały podniesione do rangi pełnych relacji.
Nie wiadomo, czy tematem 35-minutowej rozmowy była ewentualna podróż papieża do Rosji, którą wciąż uniemożliwia brak takiego zaproszenia ze strony rosyjskiego patriarchatu prawosławnego.
Relacje między Watykanem a Moskwą uważane są za bardzo dobre, a potwierdził je również bardzo serdeczny klimat czwartkowej audiencji.
Miedwiediew podarował papieżowi dwutomowe wydanie listów byłego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna z lat 1996-1999 do szefów państw, wśród których jest wiele listów do Jana Pawła II. Drugim prezentem był XX tom encyklopedii prawosławia.
"Powinienem nauczyć się rosyjskiego" - zauważył papież, patrząc na prezenty.
Innym podarunkiem rosyjskiego przywódcy był obraz przedstawiający pejzaż Moskwy z Kremlem. Benedykt XVI na widok tego obrazu zapytał prezydenta Rosji: "Pan tu mieszka?". "Ja tam pracuję" - odpowiedział Miedwiediew.
W delegacji, która towarzyszyła rosyjskiemu prezydentowi w Watykanie, była również jego żona Swietłana, a także wicepremier Rosji Aleksandr Żukow i minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
Następnie Miedwiediew i Ławrow udali się na rozmowy z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone i szefem dyplomacji arcybiskupem Dominique'em Mambertim. W wydanym komunikacie biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że "podczas serdecznych dyskusji obie strony wyraziły zadowolenie z dobrego stanu dwustronnych relacji i położyły nacisk na pragnienie ich umocnienia, także w następstwie zawarcia pełnych stosunków dyplomatycznych".
"Wyrażono uznanie dla szerokiej współpracy między Stolicą Apostolską a Federacją Rosyjską tak w krzewieniu szczególnych wartości ludzkich i chrześcijańskich, jak i na polu kulturalnym i społecznym" - ogłosił Watykan.
"Następnie podkreślono pozytywny wkład, jaki dialog międzyreligijny może wnieść do społeczeństwa" - brzmi treść komunikatu. Jak dodano, tematem rozmów była również sytuacja międzynarodowa, zwłaszcza na Bliskim Wchodzie.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.