„Pozostają ogromne potrzeby”. Pod tym hasłem w Popielec (9 marca), na rozpoczęcie Wielkiego Postu, w katolickich parafiach całych Stanów Zjednoczonych odbędzie się doroczna kolekta na Kościół w środkowo-wschodniej Europie.
W specjalnym komunikacie episkopat USA zwraca uwagę, że diecezje na tych terenach i w azjatyckiej części byłego Związku Radzieckiego cierpią jeszcze na brak struktur, funduszy oraz odpowiednio przygotowanych duchownych i świeckich. Jako przykład szczególnie ciężkiej sytuacji wskazano Albanię, gdzie komuniści w walce z religią zrównali z ziemią lub zamienili na cele świeckie 95 proc. wszelkich miejsc kultu. Pod koniec drugiej wojny światowej było 300 albańskich księży katolickich, a po upadku komunizmu zostało ich tylko 30.
Jeden ze sposobów wpierania Kościoła tych terenów to pomoc stypendialna. Biskupi USA przyznają ją tamtejszych księżom, seminarzystom, osobom zakonnym i świeckim studiującym na wyższych uczelniach w Rzymie, Wiedniu, Waszyngtonie czy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Np. w Międzynarodowym Instytucie Teologicznym w Trumau pod Wiedniem połowa studentów pochodzi ze środkowej i wschodniej Europy. Większość z nich to grekokatolicy, jak np. absolwent i obecny prefekt studiów tej uczelni, ks. Jurko Kolasa, który prowadzi też na ojczystej Ukrainie kursy przedmałżeńskie. Ich program cieszy się powodzeniem i jest już naśladowany w Austrii, a także w rumuńskim Kościele greckokatolickim. Pomoc nie ogranicza się tylko do stypendiów. Jak czytamy w komunikacie, fundusze z amerykańskiej kolekty pozwoliły m.in. na naprawę zepsutego ogrzewania w klasztorze klarysek kapucynek w Przasnyszu.
W ubiegłym roku w oparciu o środki zebrane w USA na pomoc Kościołowi w środkowo-wschodniej Europie przyznanie tamtejszym studentom 112 stypendiów. Ogółem z ubiegłorocznej kolekty sfinansowano 314 projektów w 21 krajach tego regionu na sumę 6,3 mln dol
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.