Podziękowaniem za beatyfikację Jana Pawła II będą tegoroczne obchody Święta Dziękczynienia 5 czerwca przy Świątyni Opatrzności Bożej. Wcześniej, bo już 1 maja warszawiacy będą mogli w Wilanowie śledzić na telebimach przebieg beatyfikacji Jana Pawła II w Watykanie.
Na fasadzie Świątyni zawiśnie portret nowego błogosławionego utworzony z setek tysięcy zdjęć Polaków. Powstanie też miasteczko papieskie z edukacyjną ciuchcią i innymi atrakcjami przybliżającymi osobę i nauczanie papieża. - Przed nami IV Dzień Dziękczynienia, poprzedzony i złączony z nowymi ważnymi wydarzeniami, gdyż ciągle dochodzą w historii współczesnej nowe motywy dziękczynienia – powiedział podczas konferencji prasowej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Jego zdaniem, nie wolno nam przestać dziękować Bogu także za ostatnie 30 lat historii Polski. Przy tej okazji zapowiedział również obchody upamiętniające Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego z okazji jego 115 rocznicy urodzin i 30 rocznicy śmierci, która przypada 28 maja br.
Kard Nycz podkreślił, że beatyfikacja Jana Pawła II to wielkie wydarzenie, które będzie przeżywane przede wszystkim w Rzymie, gdzie spodziewanych jest ponad 2 miliony pielgrzymów, ale także na całym świecie, bo – jak się wyraził – „taka jest natura osoby Jana Pawła II i taki był jego pontyfikat”. Metropolita warszawski poinformował, że w stolicy beatyfikacja Jana Pawła II będzie przeżywana w sposób wspólnotowy szczególnie w trzech miejscach: na pl. Piłsudskiego, przy Świątyni Opatrzności Bożej oraz na Woli przy figurze Jezusa Miłosiernego.
W niedzielny poranek 1 maja na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej bp Tadeusz Pikus odprawi Mszę św. Następnie na ustawionych telebimach będzie można obejrzeć transmisję z Watykanu. Po niej z pl. Piłsudskiego Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej przejedzie odnowiony na tę okazję papamobile z 1979 roku.
W południe otwarte zostanie miasteczko edukacyjne, wokół Świątyni będzie jeździć papieska ciuchcia, a na kolejnych stacjach, gdzie będzie się zatrzymywać, dzieci będą mogły poznawać historię życia i świętości Jana Pawła II.
Na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej odsłonięty zostanie gigantyczny portret nowego błogosławionego. - Będzie to ogromna mozaika, trwają starania aby była to kopia portretu beatyfikacyjnego – poinformował ks. Rafał Sztejka SJ. Prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł zaznaczył, że będzie to piękny i wyjątkowy wyraz jedności Polaków. Poinformował, że na początku marca rozpocznie się akcja przesyłania zdjęć, które zostaną wykorzystane do utworzenia papieskiego portretu o wymiarach 22 m x 42 m. Każdy, kto zechce przesłać swoje zdjęcie, najpierw wyśle SMS-cegiełkę, z którego dochód wesprze powstające właśnie Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego w Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie, następnie otrzyma specjalny kod na stronę internetową, z której będzie mógł wysłać swoje zdjęcie. Będzie też istniała możliwość przesyłania zdjęć za pośrednictwem MMS.
Papieski portret będzie też głównym elementem wystroju obchodów IV Święta Dziękczynienia w czerwcu. W tym roku będzie to nie tylko niedziela 5 czerwca, ale praktycznie cały weekend dziękczynienia, który rozpocznie się w sobotę 4 czerwca spotkaniem młodzieży. Główne uroczystości dziękczynne odbędą się w południe 5 czerwca, kiedy zostanie odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II. Poprzedzi ją Biały Marsz dla Jana Pawła II, który o godz. 8 rano wyruszy z pl. Piłsudskiego na Pola Wilanowskie. Podobnie jak w poprzednich latach zaplanowano również liczne koncerty. W tym roku będzie już można odwiedzać Panteon Wielkich Polaków.
Jak poinformował ks. Henryk Małecki, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, z okazji beatyfikacji Jana Pawła II, a później dziękczynienia za nią, w warszawskich parafiach zawisną papieskie bilbordy i plakaty. Wcześniej organizowane będą różne spotkania popularyzujące nauczanie papieskie, katechezy i rekolekcje, a także konkursy i wystawy. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zorganizują również sympozja z tej okazji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.