Wspólnie z partnerami z UE zdecydowaliśmy wczoraj, że zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT - powiedział w niedzielę w Bundestagu kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W wystąpieniu podczas specjalnej sesji przypomniał, że Niemcy zdecydowały się przekazać Ukrainie broń z zapasów Bundeswehry.
Scholz mówił m.in. o kompleksowym pakiecie sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. Podkreślił, że w sobotę Niemcy zdecydowały się przekazać Ukrainie broń z zapasów Bundeswehry.
"Nie może być innej odpowiedzi na agresję Putina" - powiedział Scholz, który otrzymał wiele oklasków od deputowanych. "Musimy wesprzeć Ukrainę w jej rozpaczliwej sytuacji. W dłuższej perspektywie bezpieczeństwo w Europie nie jest możliwe bez Rosji - stwierdził kanclerz - ale w dającej się przewidzieć przyszłości Putin zagraża temu bezpieczeństwu".
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
Scholz odniósł się do kompleksowego pakietu sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. Zgodzono się między innymi na wyłączenie kilku rosyjskich instytucji finansowych z bankowej sieci komunikacyjnej Swift. "Wspólnie z przywódcami państw Unii Europejskiej przygotowaliśmy pakiet sankcji o dotychczas nieznanej skali - podkreślił kanclerz - Dla rządu niemieckiego ważne jest również to, aby sankcje wobec Rosji uderzyły przede wszystkim w rządzących, a nie w ludność".
"Zastrzegamy sobie dalsze sankcje – bez żadnych zakazów myślenia" – powiedział Scholz. "Nie oszukujmy się: Putin nie zmieni swojego kursu z dnia na dzień. Wkrótce jednak przywódcy rosyjscy poczują, jak wysoką cenę płacą. Wojna jest katastrofą dla Ukrainy, ale wojna okaże się również katastrofą dla Rosji" - mówił.
Zaznaczył, że trzeba zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny na inne kraje. "Bez względu na to, czy jest to możliwe, czy nie, pozostajemy wierni naszemu obowiązkowi wspierania NATO" - powiedział - Putin nie powinien lekceważyć naszej determinacji".
Według kanclerza, aby zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu ziemnego, w Niemczech zostaną szybko wybudowane dwa terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG). Wymienił jako lokalizacje Brunsbuettel i Wilhelmshaven. Ponadto planowane jest utworzenie rezerwy węgla i gazu.
Scholz powiedział, że myśli także o członkach UE i NATO na Wschodzie. "Podtrzymujemy nasze zobowiązanie do sojuszu bez żadnych wątpliwości i zastrzeżeń. Ponieważ musimy zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny Putina na inne kraje. Putin nie powinien wątpić w naszą determinację. Niemcy i NATO będą bronić każdego metra kwadratowego" - oświadczył.
W tym kontekście zapowiedział utworzenie nowego specjalnego funduszu dla Bundeswehry w wysokości 100 mld euro, który ma pomóc w dostosowaniu armii do nowoczesnych standardów. "Wykorzystamy te środki na niezbędne inwestycje i projekty zbrojeniowe - powiedział - Od tej pory - rok po roku - będziemy inwestować w naszą obronność ponad dwa procent produktu krajowego brutto".
Kanclerz wielokrotnie podkreślał, że jest to wojna Putina, a nie narodu rosyjskiego. "Nie pozwolimy, aby ten konflikt doprowadził do otwarcia starych ran" - powiedział.
Scholz mówił też o spójności w UE i o tym, że Niemcy mają szczęście należeć do sojuszy i aliansów. "Ważne jest nie tylko pytanie, co można osiągnąć dla Niemiec. O wiele ważniejsze jest pytanie jaka decyzja jest najlepsza dla Unii" - mówił Scholz i podkreślił, że zawsze należy robić wszystko, aby wzmocnić spójność.
"Jestem przekonany, że nam się uda. Rzadko kiedy byliśmy tak zdeterminowani i tak zjednoczeni" - powiedział.
Ministerstwo transportu Niemiec poinformowało także, iż od niedzieli od godz. 15 niemiecka przestrzeń powietrzna będzie zamknięta dla rosyjskich samolotów i linii
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.