W Krakowie zostanie dziś pochowany prof. Jerzy Nowosielski, wybitny malarz i znawca teologii prawosławnej. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 9.00 od nabożeństwa za zmarłych w krakowskiej cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.
W południe kondukt pogrzebowy wyruszy od bramy Cmentarza Rakowickiego do Alei Zasłużonych.
Wczoraj w cerkwi greckokatolickiej w Krakowie odbyło się nabożeństwo żałobne za prof. Jerzego Nowosielskiego. Nabożeństwu żałobnemu według wschodniej tradycji (Parastas i Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma) przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego. W nabożeństwie uczestniczył m.in. kard. Franciszek Macharski.
Ciało prof. Nowosielskiego zostało wczoraj przywiezione do świątyni o godz. 12:00 i było tam wystawione do godz. 20:00. Po nabożeństwie wierni oddali hołd artyście. W tej cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Świętego prof. Jerzy Nowosielski przyjął sakrament chrztu.
Prof. Jerzy Nowosielski był wybitnym malarzem religijnym. Urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie. Był wiernym Kościoła prawosławnego, myślicielem i jednym z najwybitniejszych w Polsce znawców teologii wschodniej. Zaprojektował i namalował polichromie i wystroje kilkudziesięciu świątyń katolickich i prawosławnych. Był laureatem wielu nagród, w tym m.in. Nagrody im. Brata Alberta i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Wraz z żoną założył Fundację Nowosielskich wspierającą twórczość młodych artystów.
- Brat podniósł rękę na swego brata, dlatego te miejsca wołają o pojednanie.
W inscenizacji słynnej bitwy wzięło udział 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich.
12 i 13 lipca 1943 roku niemieccy żandarmi i esesmani zamordowali w tej wsi 204 osoby.
28 zabitych w izraelskich nalotach, 30 osób zastrzelonych w punkcie pomocy humanitarnej.
Raport o przyczynach katastrofy samolotu Boeing 787 Dreamliner w Indiach.