W Krakowie zostanie dziś pochowany prof. Jerzy Nowosielski, wybitny malarz i znawca teologii prawosławnej. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 9.00 od nabożeństwa za zmarłych w krakowskiej cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.
W południe kondukt pogrzebowy wyruszy od bramy Cmentarza Rakowickiego do Alei Zasłużonych.
Wczoraj w cerkwi greckokatolickiej w Krakowie odbyło się nabożeństwo żałobne za prof. Jerzego Nowosielskiego. Nabożeństwu żałobnemu według wschodniej tradycji (Parastas i Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma) przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego. W nabożeństwie uczestniczył m.in. kard. Franciszek Macharski.
Ciało prof. Nowosielskiego zostało wczoraj przywiezione do świątyni o godz. 12:00 i było tam wystawione do godz. 20:00. Po nabożeństwie wierni oddali hołd artyście. W tej cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Świętego prof. Jerzy Nowosielski przyjął sakrament chrztu.
Prof. Jerzy Nowosielski był wybitnym malarzem religijnym. Urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie. Był wiernym Kościoła prawosławnego, myślicielem i jednym z najwybitniejszych w Polsce znawców teologii wschodniej. Zaprojektował i namalował polichromie i wystroje kilkudziesięciu świątyń katolickich i prawosławnych. Był laureatem wielu nagród, w tym m.in. Nagrody im. Brata Alberta i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Wraz z żoną założył Fundację Nowosielskich wspierającą twórczość młodych artystów.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.
„W obliczu powagi zbliżającego się zadania i pilnych potrzeb obecnych czasów..."
25 kwietnia doszło do podpisana porozumienia między DR Konga z Rwandą.
"Chłopcy, czy to możliwe, że mam żyć bez was" - zapisała w pamiętniku 16 listopada 1945 roku.
Napięcie między krajami wywołał atak terrorystyczny w indyjskim stanie Dżammu i Kaszmir.
W środę podobne spotkanie przeprowadzi szef MSW Bruno Retailleau.