Brak odniesienia do Jezusa Chrystusa!

Studenci teologii i młodzi absolwenci teologicznych fakultetów niemieckojęzycznych zaprotestowali przeciwko opublikowanemu przed miesiącem tzw. memorandum niemieckich profesorów teologii.

Inicjatywa młodych teologów wystartowała na Uniwersytecie w Wiedniu i nazywa się „Memorandum plus wolność”. Studenci piszą w nim, że są rozczarowani błędną analizą swoich profesorów.

Łączenie kryzysu w Kościele z ubiegłorocznym skandalem pedofilskim miało na celu wyłącznie zaistnienie w debacie publicznej – twierdzą studenci w swoim apelu. Krytykują oni swoich profesorów za sugestie, jakoby przypadki pedofilskich księży wynikały z etyki seksualnej Kościoła. Studenci piszą, że była to błędna analiza, bo powszechnie wiadomo, iż podobne przestępstwa zdarzają się też w innych środowiskach i zawodach.

Młodzi teolodzy stwierdzili, że w memorandum profesorów teologii nie rozpoznali Kościoła, jaki na co dzień widzą i jaki przeżywają. Ich zdaniem Memorandum zajmuje się głównie reformą struktur kościelnych, ale brakuje w nim odniesienia do Jezusa Chrystusa.

Jedna z inicjatorek studenckiego apelu, urodzona w Wiedniu Justyna Okołowicz, przyznaje, że inicjatywa studentów nie miała na celu krytykowania własnych profesorów.

„To, co mówiono w mediach, mogło wywołać u wielu ludzi wrażenie, że zdanie profesorów z ich memorandum jest reprezentatywne dla całej teologii – powiedziała studentka Radiu Watykańskiemu. – Temu chcieliśmy zaprzeczyć. Memorandum to punkt widzenia ich, ale nie całej teologii”.

Studenckie „Memorandum plus wolność” nie jest jedyną odpowiedzią na kontrowersyjne memorandum profesorów teologii. Petycję „Pro Ecclesia” podpisało dotąd blisko dziewięć tysięcy duchownych i świeckich.

«« | « | 1 | » | »»
 • jaacek
  01.03.2011 19:13
  Studenci do książek! :))) Ks. Langendorfer przewodniczący episkopatu Niemiec powiedział, że to memorandum to dobry sygnał, eciepecie, i że nie wystarczy żeby biskupi wyszli tylko naprzeciw, eciepecie, a Centralny Komitet Katolików też wyraził zadowolenie z memorandum i że jest tam o tym o czym oni z biskupami eciepecie. A u nas jest kościół łagiewnicki i toruński. Grunt, że karuzela nieźle śmiga! :)
 • Jacek
  02.03.2011 08:21
  Komunisci tez napuszczali studentow na profesorow. Z tym ze komunisci mieli przewaznie racje, a hierarchiczni katole tej racji sa z definicji i natury pozbawieni.

  Demon Jahwe zamiera, Watykan upada, radujcie sie i gloscie ewangelie wolnosci!
 • gut
  02.03.2011 11:09
  Młodzi są wiosną Kościoła.
 • Iskra
  02.03.2011 13:49
  Memorandum zajmuje się głównie reformą struktur kościelnych, ale brakuje w nim odniesienia do Jezusa Chrystusa.

  W mojej opinii tutaj tkwi istota problemu.Reforma struktur koscielnych i zasad moralnosci aby odebrac Kosciolowi jego zywotnosc odrywajac go od wiezi z zywym Chrystusem . Kosciol jako choinka udekorowana pieknymi dekoracjami z humanizmu pochodzenia epoki renesansu z domieszka filozofii egzystencjalnej z pewnymi ocenami Freuda.Memorandum telogow,ktorzy przypomnieli sobie czas swojej mlodosci i zapragneli byc hipisami. Bogu niech beda dzieki, za mlodych teologow, ktorzy dostrzegli,ze wolnosc w Kosciele ma troche inny rodowod jak ten, krtory proponowal na przyklad ruch hipisow.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »