Kardynał Kazimierz Nycz obawia się, czy obchody pierwszej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem odbędą się w atmosferze narodowej jedności.
We wtorek odbyło się spotkanie biskupów metropolii warszawskiej, którego głównymi tematami były beatyfikacja Jana Pawła II i obchody rocznicy tragedii smoleńskiej. Po spotkaniu w rozmowie z KAI kard. Nycz przyznał, iż jego wątpliwości biorą się z poziomu debaty, jaka odbywa się na temat katastrofy prezydenckiego samolotu z 10 kwietnia zeszłego roku.
„Jestem pełen obaw, by dzień, który powinien łączyć ludzi w modlitwie za zmarłych w katastrofie nie stał się dla kogokolwiek okazją do tworzenia nastrojów, które nie tworzą jedności, bo to miałoby się nijak do beatyfikacji Jana Pawła II i tego, do czego on nas zawsze wzywał” – powiedział hierarcha.
Pytany, czy jeśli chodzi o klimat obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej jest optymistą czy raczej nie, metropolita warszawski odparł: „Jestem średnim optymistą”.
Wiadomo już, że centralnym punktem liturgicznych obchodów rocznicy smoleńskiej katastrofy będzie Msza św. sprawowana 10 kwietnia o godz. 13. w archikatedrze warszawskiej. Uczestniczyć w niej będą rodziny tragicznie zmarłych, księża biskupi także z innych miast oraz przedstawiciele władz.
Wcześniej, o godz. 7. na płycie Lotniska Wojskowego Okęcie – z którego rok wcześniej o godz. 7.27 w ostatnią podróż wyruszyli uczestnicy tragicznego lotu do Smoleńska – odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, wyłącznie z udziałem rodzin i najbliższych.
Podczas spotkania w Domu Arcybiskupów Warszawskich dyskutowano m.in. o wpływie nadchodzącej beatyfikacji papieża na duszpasterstwo w metropolii warszawskiej w nadchodzących miesiącach i latach. „Zastanawialiśmy się, w jaki sposób beatyfikację i osobę Jana Pawła II wpisać w program duszpasterski danej diecezji i program ogólnopolski, a także jak wykorzystać w katechezie parafialnej i w homiliach” – poinformował kard. Nycz.
Ustalono także, że 6. rocznica śmierci Jana II przypadająca 2 kwietnia, a także Wielki Post i Triduum Paschalne obchodzone będą w duchu przygotowania do uroczystości beatyfikacyjnych.
Natomiast 5 czerwca podczas obchodów kolejnego Dnia Dziękczynienia wierni zgromadzeni na Polach Wilanowskich dziękować będą Bogu za dar beatyfikacji Jan Pawła II. Kard. Nycz przypomniał, że tworzone w Świątyni Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie trwałym upamiętnieniem postaci Karola Wojtyły i dziełem o walorach edukacyjnych.
Metropolię warszawską tworzą: archidiecezja warszawska, diecezja warszawsko-praska i diecezja płocka.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.