"Obawiam się o rocznicę smoleńską"

Kardynał Kazimierz Nycz obawia się, czy obchody pierwszej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem odbędą się w atmosferze narodowej jedności.

We wtorek odbyło się spotkanie biskupów metropolii warszawskiej, którego głównymi tematami były beatyfikacja Jana Pawła II i obchody rocznicy tragedii smoleńskiej. Po spotkaniu w rozmowie z KAI kard. Nycz przyznał, iż jego wątpliwości biorą się z poziomu debaty, jaka odbywa się na temat katastrofy prezydenckiego samolotu z 10 kwietnia zeszłego roku.

„Jestem pełen obaw, by dzień, który powinien łączyć ludzi w modlitwie za zmarłych w katastrofie nie stał się dla kogokolwiek okazją do tworzenia nastrojów, które nie tworzą jedności, bo to miałoby się nijak do beatyfikacji Jana Pawła II i tego, do czego on nas zawsze wzywał” – powiedział hierarcha.

Pytany, czy jeśli chodzi o klimat obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej jest optymistą czy raczej nie, metropolita warszawski odparł: „Jestem średnim optymistą”.

Wiadomo już, że centralnym punktem liturgicznych obchodów rocznicy smoleńskiej katastrofy będzie Msza św. sprawowana 10 kwietnia o godz. 13. w archikatedrze warszawskiej. Uczestniczyć w niej będą rodziny tragicznie zmarłych, księża biskupi także z innych miast oraz przedstawiciele władz.

Wcześniej, o godz. 7. na płycie Lotniska Wojskowego Okęcie – z którego rok wcześniej o godz. 7.27 w ostatnią podróż wyruszyli uczestnicy tragicznego lotu do Smoleńska – odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, wyłącznie z udziałem rodzin i najbliższych.

Podczas spotkania w Domu Arcybiskupów Warszawskich dyskutowano m.in. o wpływie nadchodzącej beatyfikacji papieża na duszpasterstwo w metropolii warszawskiej w nadchodzących miesiącach i latach. „Zastanawialiśmy się, w jaki sposób beatyfikację i osobę Jana Pawła II wpisać w program duszpasterski danej diecezji i program ogólnopolski, a także jak wykorzystać w katechezie parafialnej i w homiliach” – poinformował kard. Nycz.

Ustalono także, że 6. rocznica śmierci Jana II przypadająca 2 kwietnia, a także Wielki Post i Triduum Paschalne obchodzone będą w duchu przygotowania do uroczystości beatyfikacyjnych.

Natomiast 5 czerwca podczas obchodów kolejnego Dnia Dziękczynienia wierni zgromadzeni na Polach Wilanowskich dziękować będą Bogu za dar beatyfikacji Jan Pawła II. Kard. Nycz przypomniał, że tworzone w Świątyni Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie trwałym upamiętnieniem postaci Karola Wojtyły i dziełem o walorach edukacyjnych.

Metropolię warszawską tworzą: archidiecezja warszawska, diecezja warszawsko-praska i diecezja płocka.

«« | « | 1 | » | »»
 • jaacek
  01.03.2011 20:01
  Widzę, że już niektórzy mają rozgrzewkę przed 10 kwietnia. A ja jestem "średnim optymistą żeby zobaczyć ks. Małkowskiego, ks. Sowę, bpa Pieronka i Tadeusza Rydzyka jak stukaja się kufelkiem piwka popijając kiełbaskę z rożna. Ale wygodniej rozprawiać o źdźble w oku innych.
 • Stanisław Miłosz
  01.03.2011 23:49

  „Jestem pełen obaw, by dzień, który powinien łączyć ludzi w modlitwie za zmarłych w katastrofie nie stał się dla kogokolwiek okazją do tworzenia nastrojów, które nie tworzą jedności, bo to miałoby się nijak do beatyfikacji Jana Pawła II i tego, do czego on nas zawsze wzywał” – powiedział hierarcha [kard. Nycz].

   

  Tak, Jan Paweł II wzywał nas do jedności, jedności w Prawdzie. Innych wezwań do jedności sobie nie przypominam (dajmy na to jedności Solidarności z PZPR, z bezpieką), ale może i były, upierał się nie będę.

  Rozumiem, że tak jak Jan Paweł II tak i kardynał Nycz ma nadzieję na opamiętanie się spadkobierców i kontynuatorów ówczesnych "onych". Tak, wspomniani dzisiejsi "kogokolwiek" mają znakomicie opanowany warsztat prowokacji. I czują się bezkarni - wystarczy wspomnieć nocną legalną "manifestację" przed Pałacem Namiestnikowskim i inne ekscesy wobec modlących się tam, przy Smoleńskim Krzyżu.

  Nie sposób nie podzielić obaw kardynała Nycza - jest się czego obawiać. My - nie pójdziemy rzucać kamieniami (nawet na tych, co na ukamieniowanie zasłużyli), po nich - można się wszystkiego spodziewać.

  Bo my, my pamiętamy słowa Chrystusa: Ktokolwiek jest bez winy ... Oni - oni zaś mogą się podszyć pod nas (tak jak za komuny robili robiąc ze spokojnych demonstracji zadymy), i powiedzieć że to my. A przecież my chcemy tak niewiele, tylko prawdy. Tylko prawdy. Dla nich jednak ta prawda to ich koniec.

  Jest się zatem czego obawiać. Ale czy obawa ma usprawiedliwić jedność z nimi?

   

   

 • henryk
  02.03.2011 06:23
  Czyżby zabrakło ks kardynałowi wiary? Skąd te obawy, a może ks kardynał sam przyczynił się do poddziału ludzi? Wydaje mi się, że "jedność" to już była, a teraz jest Prawda, a ta jest jedna i w tej Prawdzie trzeba stanąć, aby potrafić jednoczyć naród. Słusznie się ks kardynał się obawia, gdyż naród wiele widzi i widział, a zachowanie ks kardynała samo z siebie dzieli i szkoda, że brak jest ks kardynałowi Wiary. Może trzeba w końcu klęknąć i prosić Boga o jedność narodu, a nie dzielić dla własnych zasług wśród rządzących. Modlę się za ks kardynała, aby Dobry Bóg błogosławił w posłudze duszpasterskiej i dziękuję Bogu, za czas, który nam daje abyśmy zastanowili się nad naszym postępowaniem, jednością, wolnością i wiarą.
 • leontynags
  03.03.2011 17:10
  Tak, była szansa na jedność. Teraz to Kardynał może zrobić tylko jedno: skupić się na Wielkiej Beatyfikacji, a Prawdę Smoleńską pozostawić tym, którzy szczerze o nią walczą. Te dwa wydarzenia Naród przeżyje tak, jak mu sumienie i wiara podpowie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  wiecej »