Ponad 40 obrazów w cyklu wariacji na temat portretów hiszpańskich kardynałów Juana Pardo de Tavery i Nino de Guevary pędzla El Greca - znalazło się na wystawie Mirosława Sikorskiego "Apostolado" w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki" w Kielcach.
Ekspozycję można zwiedzać do połowy maja.
Zafascynowany twórczością Domenica Theotocopulosa (ok. 1541-1614) - znanego jako El Greco - Mirosław Sikorski podjął wyzwanie, którym jest "studium fizjonomii przebranej w kardynalskie szaty, chęć uchwycenia istoty twarzy, ukrytej w stroju przedstawiciela władzy kościelnej" - napisał Adam Organisty w wydanym przez galerię prospekcie, zapowiadającym kielecką wystawę.
Malowane przez Sikorskiego portrety duchownych nie są tylko replikami kompozycji El Greca - zaznaczył Organisty. Najważniejsza wydaje się być w tych pracach kwestia duchowości emanującej z portretu. "Raz bowiem mamy tu do czynienia z chudą i nabożną twarzą, wyraziście z niemiecka określaną Oremus-Gesicht, innym razem z konterfektem postaci, której straszliwym znakiem wyobcowania, jakie każdy duchowny wybiera, jest strój, zewnętrzny znak inności" - ocenił recenzent.
Juan Pardo de Tavera (1472-1545) był hiszpańskim kapłanem, biskupem i arcybiskupem kilku diecezji, a w latach 1539-1545 generalnym inkwizytorem Hiszpanii. Z kolei Nino de Guevara (1541-1609) - arcybiskup Sewilli - był wielkim inkwizytorem w latach 1600-1602.
"Apostolado" (apostolat) to określenie, którym zwykło się nazywać w Hiszpanii zespoły osobnych portretów, będące przedstawieniami dwunastu apostołów, rozszerzonych o wizerunek Chrystusa. Stanowiły one rodzaj galerii portretowej, tworzonej z myślą o określonym miejscu przeznaczenia, odznaczającej się identycznymi formatami płócien, a także właściwościami stylistycznymi i symbolicznymi samych przedstawień. Autorem kilku cykli "Apostolado" był El Greco.
Mirosław Sikorski (ur. 1965) uzyskał dyplom malarza na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Jana Szancenbacha, a aneks z grafiki w pracowni prof. Stanisława Wejmana. Pracuje na wydziale malarstwa krakowskiej ASP jako adiunkt. Uczestniczył w kilkunastu pokazach nieistniejącej już grupy "Trzy Oczy", brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, prezentował też swoje prace na kilkunastu wystawach indywidualnych.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.